| Girly97 a întrebat:

Am racit joi seara, luni mi-am revenit insa chiar si azi am urechile infundate. Nu ma mai doare gatul si nici nu mai am nasul infundat dar urechile mele sunt infundate in continuare iar auzul meu ingreunat. Vi s-a intamplat si voua sa persiste urechile infundate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, urechile sunt încă răcite.
Ca să le încălzești și pe ele, fă o inhalație cu ceai de mușețel.
Pui într- oală mai lată niște apă la fiert.
Pui niște mușețel în ea. O lați să fiarbă puțin ca un ceai.
O iei de pe foc. O pui pe masa din bucătărie.
Pui în ea o pastilă de aspirină.
Iei un prosop mare. Te pui cu botul peste oală.
Acoperi scăfârlia cu prosopul și respiri de acolo.
Aburii respectivi vor intra în urechi și le vor încălzi și pe ele.
Pănă se răcește.
Să nu repeți procedeul prea des.
La urechi le place așa de tare, încât cresc și devii o urecheată, sau o urechioasă.

| WhiteLife a răspuns:

Da, cel mai probabil aduce a otită. Daca mergi la medicul de familie te poate trata, sau îți poate da trimitere la medicul ORL. Daca iei doar tratament de răceală și alte pastile in funcție de cum te sfătuiesc unii sau altii sunt șanse să se agraveze happy

Răspuns utilizator avertizat
| lorena66 a răspuns:

Da. nu te bucura ca nu te mai doare in gât, caci aceea e perioada in care poți trata răceala-cea in care microbul își face apariția. Ai putea avea otita. nu e nu stiu ce pericol. te vor durea puțin urechile dacă vei încerca sa le destinzi. nu încerca sa tratezi asta "după ureche". Consulta medicul. Are sa te ajute mai mult decât TPU.

| Marcomirica a răspuns:

Cred ca ai otita. Adica mna si eu am racit si in cateva zile simteam o presiune in ureche... si eu ca prostu hai sa bag apa in ea si sa sterg cu betisoru si am inrautatit ce era acolo din o otita mica am ajuns la ceva de am avut noroc sa trec de operatie. Acum du-te la medic