| anonim_4396 a întrebat:

Hei salutsadTPU; am racit foarte foarte grav de curand.stranut, tusesc.am nasul si urechile infundate si sunt extrem de ragusita, abia mai pot vorbi! nu vreau sa intrerup sc! ce as putea face sa-mi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Incearca sa stai in pat macar pana luni si daca nu ai fost la medic sa te consulte ar fi bine sa o faci.
Cand sunt racita la mine merge foarte bine fervexul sau nurofen raceala si gripa. Ceaiurile cu lamaie au iarasi un efect reconfortant.Mananca supa de pui in perioada asta si bea multe lichide.De asemenea iti recomand un remediu naturist foarte bun, imunogrip si vitamine mai puternice gen vitamax. Daca nu ai febra ar fi bine sa faci o baie fierbinte cu multa sare dupa care neaparat sa te bagi in pat.
Imunogripul trebuie luat trei luni la rand cate 10 zile pe luna. Dupa ce iti trece viroza e bine sa te vaccinezi antigripal, sa nu mai treci prin alta raceala peste alte saptamani.Multa sanatate!

1 răspuns:
| RMihai a răspuns:

Ar fi bine sa stai cateva zile in casa, poti avea viroza sau sinuzita nu ii de joaca poti da in pneumonie f usor... ia-ti picaturi de nas si nufofen pentru raceala si gripa ca sa te desfunzi sa nu te mai doara capu, asa daca tot iesi afara dim ii rece nu iti mai revi pana in vara viitoare