| andreescuionut36 a întrebat:

acum cateva zile am primit o palma peste urechea stanga..nu a fost o palma tare, dar, mi s-a infundat urechea si de atunci este infundata.rar se mai desfunda si aud ok, daca ma tin de nas si suflu parca se desfunda putin si am senzatiaca scapa aer pe acolo.nu ma doare absolut deloc, nu curge nimic.problema este ca nu pot sa ma duc la doctor, asa ca nu prea stiu ce sa fac.am inteles ca ar putea fi de vina trompa lui eustache, poate gresesc. daca tin degetul in ureche, cand il scot pentru cateva secunde aud perfect.va rog un raspuns, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Palma primită a comprimat aerul în urechea medie, aerul a împins timpanul și aproape l-a spart. E foarte peiculos ce ți s-a întâmplat, puteai surzi. Evită orice zgomot o perioadă, până când auzi normal, stai în locuri liniștite, cu căști pe urechi, dar fără muzică, protejează-ți timpanul.

| andreescuionut36 explică (pentru valentingb):

Multumesc pentru raspuns.astatzi am mers cu masina si am dat ceva mai tare muzica, s-a simtit puternic si basul. urechea tindea sa se desfunda..inca odata multumesc pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Trebuie vazut un ORL-ist cat mai repede.
Te pup!

| andreescuionut36 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa merg la doctor...ma gandeam sa incerc cu niste picaturi...multumesc pentru raspuns!

| valentingb a răspuns (pentru andreescuionut36):

Mergi la farmacie, măcar atât fă.

| KazNNNeT a răspuns:

Acea senzatie ca se desfunda este falsa, acolo este o presiune ce iti apasa pe timpan, neaparat trebuie sa te duci la un ORL, dc nu te poti duce la doctor?

| andreescuionut36 explică (pentru KazNNNeT):

Buna ziua.Din nou am facut baie si a ajuns apa la ureche, apoi au urmat niste dureri infernale, o vizita la urgenta, iar doctorul a spus ca am timpanul fisurat, fisura fiind de marimea unei "gamalii de ac".I-am spus ca voi pleca de curand cu avionul, a spus ca daca vreau sa imi lipeasca o membrana de ou peste timpan..eu am ales sa mai astept.ce sfat imi puteti da? iau picaturi si nurofen de atunci.la zbor stiu ca o sa mestec guma..cum se lipeste acea membrana? a spus ca trebuie sa imi zgaraie putin timpanul sa sangereze ca sa poata aplica membrana.Va multumesc!