| dydybla a întrebat:

Buna TPU de cateva zile ma simt foarte incomod in zona vaginlui...am 12 ani si nu stiu care e problema. Sunt virgina (logic, si am precizat asta ca sa nu existe intrebari). Am scurgeri vaginale destul de des (sper ca intelegeti ce vreau sa zic) si inca nu am menstruatie. Azi am observat ca am pe lenjerie un lichid galbui si putin lipicios. Nu stiu ce sa fac si sincer mi-e cam frica de ce se intampla. Va rog ajutati-ma si spuneti-mi ce este si ce ar trebui sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scurgerile vaginale sunt normale la varsta ta. Ele devin lipicioase si galbui daca stau mult in contact cu aerul si se oxideaza. Nu stiu ce inseamna ca te simti incomod. Daca ai usturimi, dureri, mancarimi, trebuie sa te vada medicul de familie (va recolta din acel lichid, iti va examina vulva si va sti ce trebuie sa faci).
Daca nu ai simptome, ci doar secretie vaginala, incearca sa pastrezi o igiena mai stricta: spala-te cu multa apa si sapun de minim doua ori pe zi, dimineata si seara, dar si dupa fiecare scaun, schimba-ti chilotii dupa maxin 12 ore de purtare, poarta doar chiloti de bumbac pe care sa ii speli la temperaturi mari (90-95 de grade) si sa ii calci cu mana ta inainte de fiecare purtare.

| Donsavas a răspuns:

Asa cum ti-a spus si doamna doctor, mergi la medicul generalist(de familie)! Poti merge de una singura pana acolo si ii poti solicita sa-ti dea o trimitere catre ginecologie. De acolo, vei merge cu parintii tai la consult. Ei isi vor da acordul ca medicul specialist sa te consulte dar nu vor fi de fata cand o va face. Poate ca nu o sa-ti placa ideea, dar ai face bine sa te duci la un barbat ca doctor pentru a te obisnui cu ideea de a sta dezbracata in prezenta masculilor. Nu te va atinge fara manusi si nu va avea vreo treaba personala cu tine. Dar daca consideri ca esti prea mica pentru astfel de tentatii, mergi sa te consulte o femeie. Inainte sa te dezvirginezi, invata-te sa mergi pe la ginecologi barbati pentru a inhiba timiditatea. Ti-am spus-o ca sfat pentru viitor.

| Bernardus a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu mama ta despre asta, ca nu are ce sa iti zica, si se poate chiar sa stie ea care e problema, si daca nu stie o sa te duca la un doctor la care o sa gasesti rezolvarea

| Persoana0piblica0 a răspuns:

Acelasi lichid galbui am si eu pe lenjereie cam tot de la 13-14 ani ( nu mai stiu exact) si nu mi-a trecut nici pan acum si am 21 de ani, cateodata e mai putin sau dispare pentru cateva zile. am fost si la medic zice ca poate din cauza dulciurilor in exes in primul rand, in al doilea rand din cauza stresului e prezent doar in perioada de stres, sau a lipsei de alimentatie ( tii ceva diete?) sau in ultimul caz lipsa unei vieti sexuale. asta e ceea ce mi-a spus doctorul si mie. iar la incomod vaginal te referi la uscat simti zona uscata?

| dydybla explică (pentru Persoana0piblica0):

Da oarecum...s-ar putea zice si ca simt zona uscata