| Sexonfire a întrebat:

Bună TPU, de câteva zile mi-am achiziţionat o pereche de ochelari pentru distanţă (-0.25). Întrebarea mea este : cand se poartă? permanent? sau doar cand stau în faţa calculatorului, a televizorului şi când nu văd la tablă? am tot citit pe net dar răspunsurile nu sunt concrete. Mulţumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

I-ai achizitionat fara un consult prealabil. Daca da ai procedat gresit. Daca ai facut consult inainte sigur ti-a spus unde si cum se poarta.

| Sexonfire explică (pentru darrio2007):

Am facut consult, altfel n-as fi stiut ce dipotrii am. am intrebat cand se poarta si mi s-a spus ca sunt permanenti si ca se folosesc si la calculator si televizor, dar am auzit ca nu trebuie decat cand simt ca am nevoie de ei, de asta nu stiu ce sa mai cred

| darrio2007 a răspuns (pentru Sexonfire):

Fiind dioptrie mica probabil ca nu ii porti permanent. Poate doar cand iti obosesc ochii si simti ca nu mai vezi bine.Parerea mea.

| lilifoxy90 a răspuns:

Salut eu tot port ochelari dar am -0, 75 si cind am procurat ochelarii aveam parametrii acestuia si scria cind trebuie sa ii port, daca nu e scris mai bine consultate cu un medic oculist ca sa fii sigur