| anonim_4396 a întrebat:

De câțiva ani ma confrunt cu o problema. Ma enervez foarte repede, din orice.
Nu suport sunetele acelea sâcâitoare, cum ar fi sunetul cuțitului ce atinge farfuria, sau când cineva "musca" din lingura/furculița și se aude acel sunet de metal lovit, mai mult zgâriat.
dacă cineva insista sa ma strige, sau in general fetele când ma striga cu acea voce de pițipoanca, de multe ori, urlu la acea persoana, apoi începe o mică cearta, știu sa ma controlez dar parca după ce ma duc in alt loc, departe de acea persoana îmi vine sa arunc cu chestii... Oricine ar fi, mama, bff, bunica, vecina, etc. Chiar dacă după regret anumite cuvinte spuse, nu ma pot controla când acea persoana ma sâcâie in continuu știind ca ma enervez și îmi vars nervii pe acea persoana... Iar după asta, încep sa rad mai ceva ca un nebun, singur sau cu persoana pe care mi-am vărsat nervii sau am țipat.
Help me! Ce pot avea? Nu vreau la nebuni rolling on the floor). Dacă are vreo legătura încă judec bine, învăț bine și rețin lucruri rolling on the floor.
Am nevoie de psiholog?
Sau. ce îmi recomandați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Stii ce nu putem controla noi? Ceea ce se intampla un jur. Așa, tu ai impresia ca nu te poți controla, dar este doar o impresie. Tu nu conștientizezi lucrul ăsta, dar da, acesta este de fapt singurul lucru pe care îl putem controla în mod direct și cel mai bine. Cum se face ca alții sunt mai puțin sau deloc interesați sau deranjați de un lucru din mediul înconjurător? Își focalizează atenția pe ceva, au o ocupație constanta care le face plăcere. Asculta muzica, joaca șah, practica un sport. Nu prea mai are cum, nici măcar sa sesizeze, ce se intampla in preajma lui pentru ca acel cineva se concentrează pe ceea ce vrea sa I capteze atenția, nu I o captează pur și simplu. Oricum, ideea nu e sa controlam ce trăim, ci sa TRĂIM! Frumos, urat, bun, rau..nu contează cum vezi tu lucrurile! Toate astea, de la sunete pana la dureri interne, fac parte din viața, indiferent ce semnifica pentru tine. Pentru a schimba ceva (concepția ta despre viața mai de graba) trebuie sa accepți. Nu ai de ales, nimeni nu are. Da, cred ca trebuie sa mergi la psiholog, și nu pentru ca Iti recomandam noi, ci pentru ca tu ai gândit ce ai vrut și ai avut nevoie pentru tine.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

E pe baza de stres si nervi si eu am asta. Daca ai trait intr-un mediu mai agitat toate se rasfrang asupra ta pe parcurs trebuie sa te relaxezi si cand auzi respectivele sunete sa iti axezi atentia pe altceva si sa te calmezi nu poti mereu sa te certi cu oameni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii vorba aia ''ajuta-te singur''? Doar tu te poti controla si iti poti impune sa fii calm.E bine ca esti constient ca nervii nu sunt buni la nimic. Evita situatiile in care stii ca te-ai enerva iar.Mananca singur la masa daca asta te face mai linistit.Cand simti ca iti vine iar o criza de nervi, iesi din casa, plimba-te, gaseste un loc in care sa te relaxezi, sa iti aduni gandurile...Impune-ti sa fii calm si mai indiferent de ceea ce se intampla in jurul tau.Nu vrei sa ajungi sa fii nervos non-stop nu-i asa? In viata asta toate au o rezolvare, tu te cunosti cel mai bine, tu stii cel mai bine cum ai putea sa fii altfel.Mai ales ca iti pare si rau dupa ce ai suparat pe cineva cu nervii tai.O alta solutie ar fi sa pleci imediat de langa persoana care simti ca ti-ar putea aduce alta dispozitie, care tie nu ti-ar place.Toate cele bune iti doresc si sa auzim de bine.

| Canndii a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam așa procedez când Rubla acea persoana. Când e cineva străin sau vreun "dușman" îmi vara nervii pe el, apoi o urma de regret apare rolling on the floor chiar dacă e "dușman".

| anonim_4396 explică (pentru Canndii):

Concentreaza-te sa fii calm.Sunt sigur ca poti.Fiecare om poate avea un caracter puternic, asta numai daca vrea. big grin

| alin131 a răspuns:

Eu nu inteleg.
Cand cineva plescaie tu auzi acel sunet foarte tare si ca fiind iritant sau creierul tau se concentreaza pe acel sunet si numai pe el il aude, facandu-l asurzitor?

| Canndii a răspuns (pentru alin131):

Nu e vorba numai de asta. Și cam așa e, creierul tau se concentreaza pe acel sunet și devine sâcâitor.

| Choasmakerangel a răspuns:

AI MISOPHONIE(nu mai stiu exact daca asa se numeste)e o tulburare de la creier, si eu am...nu suport cand cineva plescaie, imi vine sa-mi smulg parul din cap, nu stiu daca se vindeca rolling on the floor

| SilviaD92 a răspuns:

Ai putea merge sa consultinun psiholog pentru ca e clar ca problema porneste de la cap. Am avut si eu aceleasi probleme si cateva inca mai persista dar incerc sa ma abtin si sa ma gandesc la altceva. Doar nu o sa ridic lumea de la masa pentru ca da cu furculita in dinti sau ca plescaie

| Canndii a răspuns (pentru SilviaD92):

Nu e vorba doar de asta. Puțin ma mai deranjează lucrul asta. Doar ca atunci când cineva ma sâcâitor, fac urat, iar ca sa nu ma cert cu acea persoana sau sa tip, prefer sa ma retrag undeva.