| cristiaann3 a întrebat:

Bună ziua, cum pot scăpa de frica de gânduri, simt că gândurile îmi controlează viata, am fost și la psihiatru și mi-a prescripționat să iau seroxat, dar parca nu ma ajuta cu nimic, mă simt foarte influențat de ele, și nu știu cum sa scap de aceste gânduri, ma simt de parca nu as fi eu. De când iau pastilele ma simt foarte agitat și gândurile parca sunt mai profunde.
Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"simt că gândurile îmi controlează viata"

Da, ție și celorlalte 8 miliarde de oameni de pe planetă. Că de aia ne numim ființe înzestrate cu rațiune.

| StoicAnalysis a răspuns:

Psihiatrul de obicei iti da pastile sa te faca leguma pentru a nu iti pune viata ta sau a altora in pericol. Dar sa devii leguma nu e o solutie. Incearca sa vezi un psiholog. El ar trebui sa fie destul de pregatit in sa fel incat sa opereze verbal cu mintea ta.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Un psiholog bun, e cea mai buna abordare in cazul problemelor psihice de gandire.

| 4evergentleman a răspuns:

Schimba tratamentul, încearcă Cipralex sau Venlafaxina și anxiar sau spitomin care nu dau dependenta