| alina22alina a întrebat:

De ceva timp am o durere de spate pe la mijloc mereu cand stau in pat si ma întorc pe alta parte sau ma misc. Nici jos, nici sus. Ar putea fi durere de plămâni? Plămânii unde dor? Unii zic la spate, unii la piept

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Durerea de plămâni este legată de actul respirație. Dta se pare că ai o durere intercostală legată de șira spinării. Situația plămânilor se vede la o radiografie pulmonară.

| Speranta12 a răspuns:

Poate te-a tras curentul sau frigul la spate.
Sau poate a facut spatele tau un efort care nu i-a picat bine.
Poate ca ai dormit intr-o pozitie gresita pe pat, canapea sau altele care sa nu-i fi placut spatelui tau.
Poate sezi prea mult pe scaun la calculator.
Sau poate ai zbierat prea tare. Cand un om zbiara foarte tare, il doare in zona aia la spate. Eu am patit-o.

| Speranta12 a răspuns:

Pune pe cineva sa-ti faca masaj.
Bea ceaiuri calde, ia analgezice, stai in pat la caldura si imbraca-te mai gros sa-ti protejezi plamanii si spatele, ca a venit serios toamna.

| Antopuff a răspuns:

Da, pot sa dea dureri si in spate si la nivelul pieptului in functie de afectiunea pe care o ascund. Dar aceste dureri sunt in mare parte in timpul efortului(tuse, stranut, ras) nu cand stai intinsa.