| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

Bună TPU.De ceva timp imi este frica de dorinte... Uneori imi pun dorinte negative in gand si unele mi se indeplinesc.si cu toate ca eu nu-mi doresc nu stiu ce sa fac imi este foarte frica si m-am saturat de ex"Imi doresc foarte mult sa mor in somn"sau "sa moara cu xxx in somn sau intr-un accident rutier"etc nu stiu ce sa fac..simt ca innebunesc de frica. Uneori simt ca fac si infarct.Un sfat? ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Tot ce gândești TU este doar în mintea TA. NU trebuie sa și corespundă cu realitatea. Cred ca ți am mai spus ca universul NU se învârte în jurul nimănui și ca nu așa se atrag lucrurile în viața noastră, nu e așa ușor. Dacă îți este frica, este semn ca nu îți dorești ceea ce gândești și ca nu ai vrea sa se întâmple. De aici reiese ca astea nu sunt dorințe. Sunt doar gânduri fără semnificație. Dacă ti le doreai cu adevărat, nu îți mai era frica și le acceptai. Oricum, dacă se intampla ceva, se intampla pur și simplu. Legile naturii nu țin cont de voința umana.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Donsavas):

Pai si daca acum nu mai stau cu frica asta inseamna ca-mi doresc si o sa se intample?

| Donsavas a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Nu. Ti am spus adineauri. Universul asta nu se "guvernează" așa aiurea. Poți tu sa ti dorești și sa zbori, nu îți vor creste aripi. Așa și cu alte lucruri. Acum poate ca nu îți dai seama însă ar fi bine ca noi sa controlam lumea doar ca este imposibil. Fie ca Iti doresti sau nu, dorințele se împlinesc doar dacă muncești din greu sa ajungă la suprafață (în realitate)

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Donsavas):

Ok...Mulțumesc pentru ajutorwinking

8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Frica nu te innebuneste ci te protejează de pericole. Nu mai fii negativist și accepta gândurile astea dacă vrei ca ele sa înceteze. Negându ți gândirea nu te ajuta. De stopat nu ai cum sa o faci, gândurile nu se opresc nici când dormi. Tu trebuie sa înțelegi ca tu comanzi toate astea, chiar dacă tu nu te identifici cu ele. Tu nu ești mintea ta. Mintea ta este totalitatea gândurilor tale pe care tu le produci și gestionezi cum dorești. Dacă în realitate lucrurile nu merg așa cum vrem noi, asta nu se intampla și când e vorba de interiorul nostru, creierul și propriul organism. Trebuie doar sa dormi și sa te relaxezi când ești treaz. Agitația și panica duc deseori la stări fobice de genul ăsta.

| Donsavas a răspuns:

Îți mulțumesc și eu pentru funda!

| Samariteanul a răspuns:

Ar trebui sa te duci la psiholog, parerea mea...si eu imi pun dorinte negative si uneori se mai indeplinesc pentru ca asta e rezultatul gandiri noastre... daca vei gandi negativ ti se vor intampla lucruri negative.(si poate esti si putin instabil )

| ASMA14 a răspuns:

Sunt sigura ca totul este doar in mintea ta! Incearca sa iti ti mintea o upata cu alte lucruri mult mai pozitive.