| miru_9957 a întrebat:

De ceva timp mananc foarte putin, iar in ultimele zile aproape deloc.Nu mai am pofta de mancare,iar daca ma fortez sa mananc de abia pot inghiti si imi vine sa vomit.
Se poate face o boala de la asa ceva? Daca da, cum se numeste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu are legatură cu depresia, ori ai probleme cu bila sau ficatul, sau cu stomacul intestinele, poate ai colită, mergi la medic, fa ti analizele, nu sta asa, sau poate ai apendicită, numai un medic poate pune diagnostic corect, poate ai nevoie de ecografie, ai scaun? sau esti constipat/ă. Esti fată sau baiat? Ce vârstă ai? multa sanatate, de cit timp te simti rau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De unde stii tu? Ai trecut prin asta?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu stii?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi poate esti insarcinată, fa ti un test de sarcină, si de acolo se poate sa ai grețuri si lipsa poftei de mincare.

| Florentina9210 a răspuns:

Se poate face si boala, deoarece stomacul ''roade'' in gol si cu timpul faci rana acolo. Incearca sa iei de la farmacie un supliment pentru cresterea apetitului.

| untu a răspuns:

Ai nevoie de niste suplimente de vitamine, mai ales sa iei Vitamina C! Taie si mananca o felie de lamaie cu zahar! lamaia contine vitamina C si iti va stimula cresterea poftei de mancare, mananca niste citrice, mai ales portocalele si bananele! Mananca si o tableta de ciocolata neagra amaruie(KANDIA 75% cacao), foarte buna pentru depresie!

| WaterDrop a răspuns:

Ce intelegi prin "abia pot inghiti"? Ai nod in gat? Ai dureri pe undeva? Spune mai multe simptome.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Mergi la medic.

| Holy2010 a răspuns:

Categoric poti sa te imbolnavesti daca nu te alimentezi corespunzator. Suna mai mult a ceva psihologic decat organic dar nu strica sa faci unele investigatii. De ce nu poti sa inghiti?
Incearca sa suplimentezi cu o multivitamina de calitate si un complex de B'uri care cresc pofta de mancare.
Cancer la stomac sigur nu ai la 15 ani. Nici nu are rost sa iti faci griji in privinta asta. Iar profanii care isi permit sa arunce cu diagnostice de asemenea gravitate nu merita bagati in seama.

| Lynnfield a răspuns:

Ai cancer la stomac, n-o să mai scapi.

| sucdemere11 a răspuns:

Depresia.
Incearca sa consumi mai multe lichide, gen apa si lactate, fara sucuri si alte tampenii. Si manaca ceva mult mai sanatos (orez, salate, varza, etc).
Iti va veni pofta de mancare!

| sucdemere11 a răspuns (pentru sucdemere11):

Te poti duce si la un medic, dar vezi sa fie unu bun, de preferat sa fie particular.

| miru_9957 explică:

Multumesc penteu raspunsuri
Sunt fata, am 15 ani jumatate.Ma simt asa de aproximativ 3 saptamani cred.In niciun caz nu pot fi insarcinata.
E posibila si depresia pentru ca am o stare cam rea..Acum nu stiu. Daca mai trec cateva saptamani si tot nu voi putea manca cu siguranta voi merge la un medic

| miru_9957 explică:

M.am documentat putin despre cancerul la stomac, se regasesc din simptome
Dar sper sa nu fie atat de grav