| Andreidzx a întrebat:

Bună TPU. De curând am făcut un RMN. Trebui sa merg și eu (fiind minor) la medic specializat ca sa îl citească?
Sau poate doar un părinte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

La medicul de specialitate merge pacientul. Parintele doar il insoteste, daca este minor.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineintelss ca trebuie sa mergi al un medic specialist, ca numai ala stie sa citeasca un rmn si sa-ti puan un diagnostic medical.

Parintele NU are nici cunsotinte medicale si nici autoritate medicala legala sa puna diagnostice sau sa prescrie medicamente, asta fiind profesia unui medic specialist care a studiat 10 ani medicina.

Răspuns utilizator avertizat