| ruxi a întrebat:

De curand mi-au aparut niste pete inchise pe corp. Cineva mi-a spus ca e de la ficat, altcineva mi-a spus ca e o ciuperca din nastere. Ce pot face sa scap de ele fara a consulta un doctor.?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cel mai probabil este vorba despre un fel de micoza cutanata, care se poate extinde si deveni cronica fara tratament. Cel mai simplu tratament este cel local, prin folosirea unui sampon medical ( Mediket plus sau Selegel) ca gel de dus 14 zile, zilnic si aplicarea locala pe leziuni a unei creme antimicotice gen Nizoral sau Clotrimazol 1-2 aplic./zi, timp de 2-4 saptamini. Daca leziunile sunt prea extinse uneori este necesar si tratamwnt oral, dar asta decide NUMAI medicul dermatolog, mergi la el.
Te pup!

| MonnicaM a răspuns:

Eu spun ca e mult mai bine sa mergi la un doctor deoarece iti va spune exact cum poti trata aceste pete..sau mergi la farmacie, poate farmacista iti va da un medicament folositor; tu ai nevoie de o parere a unui specialist, nu de parerile noastre care nu sunt intotdeauna cele mai bune.happy

| IngerasIngeras2013 a răspuns:

Pai si eu am avut niste pete de culoare inchisa pe corp, si am fost la doctora si mi-a zis ca e o ciuperca nu mai stiu cum se numeste si mi-a recomandat un ulei (nu mai stiu exact numele) si sapun cu sulf! Daca vrei lasa-mi un mesaj si iti spun exact cum se numea uleiul acela si cum se numea ciuperca ca am scris pe o foaie!