| dora321 a întrebat:

De dimineata m-am trezit cu o stare de voma si o durere de spate... Acum ma inteapa foarte rau in partea de jos a abdomenului in stanga si am piciorul putin amortit. Ce poate fi?

Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Estera123 a răspuns:

Ai lamurit-o laughing. Probabil e apendicita. Indicat este sa o suni pe mama(sau pe tata) sa vina sa te ajute sa te duci la Urgente sau la medicul de familie(care, daca va fi apendicita, tot la Urgente te va trimite).

12 răspunsuri:
| DiannaSj a răspuns:

Pai daca te simti rau probabil te-ai imbolnavit. Du-te la doctor sigur te va ajuta.

| Mαdαliηα a răspuns:

Cand iti amorteste piciorul. si ai simptomele ce le-ai precizat. stiam ca e apendicita. Ai avut?

| dora321 explică (pentru Mαdαliηα):

Nu nu am avut apendicita dar stiam ca durerile se simt in partea dreapta nu in cea stanga...dar multumesc de raspuns

| Mαdαliηα a răspuns (pentru dora321):

Pentru. putin :* Sa te faci bine :X

| dora321 explică (pentru Mαdαliηα):

Multumesc:*

| DiannaSj a răspuns:

Bine. Cu piciorul amortit ma mai trezesc si eu. Durerea de spate probabil o ai din cauza ca ai stat cu spatele pe ceva rece. Daca e in partea stanga a abdomenului nu e apendicita daca te doare in stanga. Starile de voma vin de la ceva ce nu ai avut pofta. probabil ai mancat ceva ce nu ti-a placut.Cel mai bine e sa le spui parintilor sa te duca la doctor sau la medicul de familie.

| nucaraata a răspuns:

Apendicita mai mult ca sigur! Du-te la doctor urgent ca sa te consulte! Urgent!

| onik91 a răspuns (pentru Estera123):

Apendicul este in dreapta. iar apendicita este cauza spargerii apendicului...winking

| Estera123 a răspuns (pentru onik91):

Exact asta am spus si eu. Daca vroiam sa ma leg de prelungirea intestinului gros(adica apendicul) spuneam ca este din cauza apendicului, dar am spus ca are apendicita ("boala" provocata de inflamarea apendicului). De data asta nu m-ai prins.

| d4ny2000 a răspuns:

Salut nu am ce sa zic Doar ca Multi foarte Multi oameni Confunda Apendicile cu o simpla coincidenta big grin
Totusi daca te doare ori care ar fi cazul du-te la doctor!
Nu te du la urgente din prima cum a spus Estera123

| onik91 a răspuns (pentru Estera123):

Ea a spus ca o doare in stanga nu in dreapta...de aceea am si precizat ca este in partea dreapta...dar unii dintre noi citesc printre randuri si mai fac si comentarii aiurea..si ba da, te-am prins devil

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)