| andreiffff a întrebat:

De câteva zile, mai exact de 3 zile am dureri in partea stângă dar mai mult în partea dreapta a abdomenului insa aceste dureri nu sunt mereu si nu sunt foarte mari incat sa nu mai pot rezista. Pe langa aceasta durere ma mai doare si piciorul drept foarte puțin și durerea tine câteva secunde iar apoi dispare. Zona nu mă doare daca apăs. Stari de voma sau alte simptome nu mai am, decat cele mentionate.
Poate fi apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Durerile tale pot proveni din multe cauze.
Poate fi vorba de nervul sciatic având în vedere ca durerea merge și către picior,dar și de o problema la rinichi.

În general când faci apendicita te doare în partea dreapta jos,maxim la câțiva cm în sus de la încheietura piciorului (zona inghinala).O verificare babeasca ar fi sa te ridici pe vârfuri și sa te lași brusc pe călcâie sa vezi dacă te înțeapă,pentru ca da,durerea e ca o intepatura.Dar mai trebuie sa ai și scaun moale poate chiar voma.

Sciatica și problemele cu coloana se mai pot resimți și în zona abdominala,la cutia toracica din cauza faptului ca evident coastele sunt legate de ea.Dar acum trebuie sa iti dai tu seama dacă e durere de oase sau parti moi.

Durerea de rinichi, ce apare în urma unei infecții urinare, a pietrelor sau a nisipului la rinichi sunt ca și o senzație de strângere ce vin din spate și doare pana în fata la burta de o parte și de alta, iar uneori coboară și pe picioare.

Dar tu mai poți avea și o indigestie, constipație și alte N cauze.

Indicat ar fi sa mergi la medicul de familie pentru un consult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel cum a spus colega, numai medicul își va da seama. Apendicita presupune durere in partea dreaptă, nu stânga. Dar nu rămâne exclusă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți sa îți dai seama prin Rovising’s sign dacă e vb de apendicita

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Poate fi orice si numai medicul stie. Mergi la medicul tau pana nu e prea tarziu.

| romania823 a răspuns:

Poate simti ca si cum te sageata in picior, daca dureaza putin. Toti mai patim asa. Si eu aveam dureri foarte mari in partea stanga care radiau in picior, dar eu cum sunt fata mi s-a spus ca e de la ovare. Trebuie sa mergi la medic si te va palpa in locul acela, deoarece, daca te doare cand te apasa poti fi suspect de apendicita.