| Mih10 a întrebat:

Buna dimineata! M-am trezit intr-o zi cu o durere in zona apendicitei dar piciorul nu mi-a amortit deloc mai tarziu m-a durut iar unde este apendicita apoi la hernie si in partea stanga da mai sus de hernie.mi-e frica oare am apendicita vreau sa-mi spuneti va rog daca v-a durut la operatia de apendicita si prin ce-ati trecu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Mergi sa te consulte un medic chirurg.El are mana formata si in urma palparii isi poate da seama daca ai apendicita sau nu.
Da,am fost operata de apendicita in urma cu ceva timp si nu am avut simptome specifice, ci doar o lipsa a poftei de mancare si stari de greata(pe care le-am avut si multi ani dupa, nu cred ca au fost de la apendicita).
Operatia nu doare. Daca medical va considera ca va trebui sa te operezi, iti va spune sa revii a doua zi la spital, tinand cont ca in ultimele 8-10 ore sa nu mananci nimic. Daca mananci, in timpul anesteziei stomacul poate avea reflexe vagale si sa versi. Apoi in dimineata operatiei o asistenta te va duce la sala, iti va pune o branula, te va urca pe masa si iti va fae o infectie.In urma ei vei dormi si te vei trezi dupa operatie.Te vei simti apoi usor ametit, stare care iti va trece pana seara. Spre seara vei incepe sa bei apa, iar a doua zi vei incepe sa mananci ceva usor.Din cate imi amintesc, a 3-a zi am iesit din spital si am putut merge bine.

2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.

Inca nu am fost operat de apendicita, dar poate o sa am si eu, ca ma doare cateodata si pe mine, si NU, NU are cum sa te doara, nu vei simti nimic.

Daca chiar ai avea apendicita uite cateva semne :

1. Dureri in partea dreapta jos care se poate extinde si in partea stanga
2. Greturi
3. Dureri de stomac
4. Voma
5. Temperatura ( 38-39 grade )

Vezi mai multe imformatii aici : http://stiri.acasa.ro/......00097.html

Toate cele bune si sanatate.

| blackyblack a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema acum 4 zile. Aveam dureri in partra dreapta jos, apoi in spate, apoi pe mijloc si am ajuns la urgente, iar acolo mi-au zis ca e colica renala. Totusi, m-a palpat si un chirurg si mi-a zis ca nu e apendicita pentru ca apendicita nu doare insuportabil. Mie mi-a dat sa fac o urocultura, acolo cica se vede de obicei..sanatate!