| Maria1455 a întrebat:

De ieri ma ustura cand urinez, imi vine sa ma duc la baie din 2 in 2 minute si cand ajung acolo elimin o cantitate foarte mica de urina rosiatica..Am citit pe net ca s-ar putea sa am bacteria E.coli dar nu prea a-si vrea sa cred asta laughing tin sa mentionez ca in urma cu 2 zile am avut un contact sexual neprotejat dar nu cred ca are vreo legatura cu problema mea. si excludem varianta ca as putea fi gravidalaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cam are legatura sexul neprotejat cu infectia urinara. Fa-ti urocultura si pe baza rezultatului vei primi un tratament adecvat de la medic(urolog/ginecolog/medic de familie). Infectia urinara poate fi cauzata de la multe bacterii, nu numai de E-coli.

| TheCritic a răspuns:

Probabil ai luat o boala cu transmitere sexuala (BTS), deci sa nu excludem. La medic cu tine happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, preferabil cu antibiogramă ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

Toate cele bune şi multă sănătate.

Răspuns utilizator avertizat