| karlikuicsddd a întrebat:

De la un timp, subit, scalpul meu s-a facut varza. Adica, am un fel de matreata, dar bucati mari. Un fel de cojite. Ce as putea sa scap de ele? Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

In primul rand trebuie urgent sa mergi la dermatolog daca e ceva aparut asa brusc cum zici tu,pot fi multe cauzele pentru care a aparut acest lucru si din cauza stresului,a lipsei unor vitamine,a schimbarii samponului,sau a altor produse folosite pentru par,dar cel mai frica imi e sa nu fi facut psoriazis daca e asa sub forma de cojite ca atunci de ala nu mai scapi niciodata de tot odata ce s-a declansat in corp (tot din cauza stresului, a socurilor nervoase sau de bucurie sau suparare).asa ca mergi la medic si vezi care e cauza exacta nu putem sa iti spunem cum sa scapi de ele pana nu stim ce e (daca e psoriazis te ajut eu, trebuie doar sa imi spui cand ai rezultatul de la medic ce e exact) happy

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul dermatolog pentru un tratament corect!
Pa, pa.

Apache
| Apache a răspuns:

Cred ca se numeste Dermatita seboreica
sincer si mie imi apar coji din aceastea.dar nu prea le dau importanta! de asemnea am azuit ca uleiul de masline este destul de bun pentru a trata cojile astea! uite citeste aici mai mult :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

| Eva a răspuns:

Unguent Nizoral. Exista si sampon.
Citeste aici http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t122116.html

| Loriicel a răspuns:

Este un sampon Sanosan este pentru copii dar e foarte bun.happy Incearcal si tu:X Sper ca te-am ajutat:*
fundita?puppy dog eyes

| maddddu a răspuns:

Pai probabil si scalpul tau s-a "uscat", cojite-le alea nu sunt matreatsa, este ca un fel de protectie pentru scalp care nu a fost destul de ingrijitbig grin
eu imi fac masca in fiecare saptamana cu : ulei de masline, ulei de ricin, galbenus de ou, vitamina a si vitamina e. si parul meu arata sanatos chiar si dupa vopsiri big grin