| Dani778 a întrebat:

De mult timp ovserv ca limba mea are pe suprafata sa o culoare galbena si nu sunt sigur ce poate fi. Totusi nu am avut nici o problema de sanatate sau toate cele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Nu știu dacă e neapărat vorba de candidoză bucală, ar trebui să fie mai albă și în principiu mai deranjantă.
Prima întrebare este: când te speli pe dinți speli bine și limba? și faci asta de cel puțin două ori pe zi?
În principiu o igienă orală corectă o să te scape de problema asta, dar dacă nu, ar putea fi vorba de un reflux gastroesofagian care să-ți afecteze și limba. Alt detaliu de avut în vedere e că stilul de viață afectează și aspectul limbii. Dacă ai obiceiul de a mânca multe alimente procesate și sucuri cu zahăr o să-ți afecteze implicit și cavitatea bucală, prima care ia contact cu mâncarea.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o ciuperca bacteriana, posibil candida.
Limba se poate spala cum speli dintii si se toate rascheta dupa spalare, cu o lingurita, daca nu ai periuta speciala de facut asta.
Ai nevoie de probiotice, pentru ca bacteriile din stomacul tau nu sunt cele mai sanatoase.
Recomand KEFIR-ul care-i un probiotic complex cu milioane de bacetrii sanatoase pentu stomacul si intestinele umana.
Se bea 150-200ml in fiecare dimineata pe stomacul gol si seara, inainte de culcare.
Chefirul (kefir) se poate face si in casa, daca ai ciuperca de chefir si o pui in lapte, sau cumperi de la un magazin naturist.

https://doc.ro/lifestyle/curatarea-limbii-ce-beneficii-are-si-cum-se-face

https://www.emag.ro/......DZ3Z13BBM/

| Anonim97695333thf a răspuns:

Eu eu o am asa dar ca la mine nu prea se mai vede.