| Liesel a întrebat:

De obicei cand ma ridic din pat dupa ce am stat intinsa ( dar nu mereu) incep sa vad niste luminite puternice si trebuie sa ma sprijin de ceva ca sa nu cad si ametesc, iar capul incepe sa ma doara tare pentru 5-6 secunde dupa care imi trece si atunci cand ma uit la cer de exemplu sau la ceva ce lumineaza puternic vad niste bule transparente si incepe sa ma doara capul. De ce? sad Mentionez ca am miopie si port ochelari cu o dioptrie destul de mare. Funda! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Mereu cand te ridici de pe pat trebuie sa stai cateva minute la marginea patului in sezut si vei vedea ca nu vei mai avea acea senzatie de ameteala cu toate celelalte simptome pe care le simnti. Nu ar strica insa sa iti faci si un set de analize de baza precum calciu, magneziu, hematii, formula leucocitara completa, trombocite, sumar urina, etc. Tousi daca vezi ca si dupa ce incerci metoda pe care ti-am recomandat-o eu tot ametesti dupa ce te ridici din pat iti recomad sa consulti neaparat un medic si in mod obligatoriu sa iti faci setul de analize de baza.

1 răspuns:
| Divy a răspuns:

Da, asta nu se datorează faptului că stai în pat ci ce anume faci în pat, anume citit, privitul la telefon, tv sau laptop un timp îndelungat și dacă ai miopie mare te sfătuiesc să renunți în a utiliza telefonul ci doar la nevoie, iar la tv și laptop să privești fără. Vezi că mai nou poți căuta cum să reduci miopia și să îți îmbunătățești vederea, dacă vrei, multă sănătate.