| anonim_4396 a întrebat:

De un an am o problema cu ochii, nu vad la distanta, iar la televizor vad sa citesc doar daca fac ochii mici, inseamna ca am miopie?
Imi e frica sa le spun parintilor deoarece cred ca imi vor pune ochelari... Am auzit ca la copiii cu varste sub 18 ani li se poate regenera vederea sau asa ceva, vreau sa stiu cum? Spuneti-mi va rog o modalitate prin care sa pot vedea fara sa fac ochii mici, chiar nu vreau sa port ochelari!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeaDeiia a răspuns:

Pai daca nu vrei sa porti ochelari ai putea purta lentile, si da ai miopie.
Ai putea sa mancanci morcovi si afine astea ajuta la vedere.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai miopie si ea se tot agraveaza daca nu porti ochelari, asa incat vei ajunge la un moment dat sa nu mai vezi deloc fara ochelari si sa nu mai poti purta ochelari normali, ci din aceia cu lentile foarte groase. In schimb, daca iti pui ochelari imediat cum apar problemele, miopia va avansa foarte lent si vei putea purta dioptrii mici toata viata. Din pacare, miopia nu se vindeca, indiferent de varsa bolnavului si nici nu exista nici o alta solutie decat purtatul de ochelari. Pe la 19-20 de ani vei putea trece la lentile de contact cu conditia ca atunci miopia sa nu fi ajuns prea grava (nu exista lentile de contact pentru miopie forte)

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Cam de un an sunt asa si ma agravez pe zi ce trece

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma vei ajunge aproape oarba. daca iti puneai ochelari in urma cu un an, acum aveai poate dioptria -2. daca ti-i pui maine, ai deja probabil -4 si conteaza. In primul rand fiindca esti fata si vei vrea sa ai copii, iar o sarcina si o nastere (chiar cezariana) la o femeie cu miopie neglijata poate duce la pierderea completa a vederii. Asa ac pentru mofturile de acum, iti poti nenoroci toata viata si sa ramai cu un mare handicap.
Nu e chiar acelasi lucru, in ceea ce priveste meseriile, sa ai dioptrii -2 sau -12, vor exista meserii pe care nu le vei utea face fiindca nu ti-ai pus ochelari la timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nicio sansa sa scapi fara ochelari. ba dimpotriva se va agrava in timp si vei face eforturi mari sa vezi la distanta, vor aparea si durerile de cap, oboseala.

| Eduard619 a răspuns:

Trebuie sa faci neaparat ceva cu problema asta, ori ochelari ori lentilele de contact.

| Zaygon a răspuns:

Ironia sortii, ca alaltaieri dimineata mi-am spart ochelarii si umblu ca bufnita pe lumina(-2,-1.75). Du-te si puneti ochelari ca risti sa iti creasca dioptria. Din experienta iti spun, am avut dioptrie mica si nu i-am purtat si mi-a crescut la -1.5 si -1.75 si am purtat ochelarii si 3 ani de zile nu am mai avut probleme, iar anul trecut am trecut la -2 si -1.75. Eu nu pot purta lentile din anumite cauze dar tu poti incerca. happy Si daca te chinui sa vezi fara ochelari risti sa iti faci mai rau.

| Zaygon a răspuns:

Uaaau ce mentalitate in capul unora. Tin minte ca si eu cand mi-am pus ochelarii prima data(am purtat prima data in clasa 1 pana in a 3-a, pauza pana intra 6 si de atunci permanent) auzeam mereu cuvantul tocilar. Nu multi inteleg ce ii miopia si ce rau e cand mergi pe strada si te saluta oamenii si tu nu sti cine sunt sau cand mergi la cinema si nu vezi ca sa nu mai zic acasa iar cel mai enervant e sa nu vezi la tabla la scoala.
S-ar puetea sa nu fie doar de la miopie, ar putea fi si presiunea oculara crescuta si atunci sa fii suspecta de glaucom. In cazul acela nu este recomandat sa porti lentile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur iti vei pune ochelari.

| Disharmony a răspuns:

Bineînțeles că vederea se poate corecta (în cazul tău nu prea cred că se mai poate, eventual poți opri mărirea dioptriilor): purtând ochelari.
De ce respingi atât de vehement niște lentile amărâte? Sunt doar pentru a te ajuta să vezi bine, nu trebuie să fii atât de complexată.

| anonim_4396 explică (pentru Disharmony):

Pai sunt prea mica pentru lentile si nu imi plac ochelarii pentru ca am niste colegi in clasa care rad din orice...

| laurthelegend a răspuns:

Zile la ai tai si o sa rezolve ei cumva

| Iustip a răspuns:

Sora mea a patit la fel si nu a spus nimanui ceva timp, asta pana cand au observat parintii.Au dus-o de urgenta la doctor, care a certat-o ca nu a spus mai devreme deoarece se agravase.Acum, sora mea poarta ochelarii dar spre surprinderea tuturor miopia ii scade astfel incat peste un timp cu siguranta nu va mai avea nevoie de ochelari.Eu zic sa le spui imediat parintilor tai, sunt sigura ca n-o sa se supere(poate doar pentru faptul ca nu le-ai spus mai devreme). Poate vei scapa de ochelari la o vreme sau iti vei pune lentile de contact. Oricum, trebuie sa mananci mult morcov si afine.Succes!winking

| anonim_4396 explică (pentru Iustip):

Oricum, mama deja banuieste ca am ceva la ochi, se uita cam insistent la mine cand ma uit la televizor si ma tot intreaba " De ce faci ochii asa, nu vezi?"

| Iustip a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa-i spui, cred ca ea te va intelege mai bine ca oricine!winking