| Lukasz a întrebat:

Mai am sanse sa fac tetanoos daca duminica la ora 14:00, cam asa m-am zgariat intr-o sarma ( mi-a curs sange) iar dupa 3 ore am ajuns acasa, zgarietura e de 2, 3 cm si am 3 punctulete unde m-am zgariat, am 13 ani, vaccinul l-am facut in clasa 1. Pot face tetanoos, am auzit ca doar daca intra in piele un cui sau ceva poti face, nu doar daca te zgarii. Ce ziceti, mai pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu știu că dacă te înțepi/zgârii într-un metal ruginit (fie că e vorba de cuie, fier sau sârmă) până la sânge, trebuie să faci un vaccin antitetanos, pentru a preveni o infecție gravă.
Nu știu sigur dacă după efectuarea acestuia, chiar ai imunitate un an, ori 10 ani. E mai bine să întrebi un medic ori să te duci la Camera de gardă a unui spital și îți vor spune dacă e cazul sau nu, să faci vaccin.
Știu că atunci când se infectează o rană, o porțiune de câțiva cm din jur se va înroși/învineți, deci rana va avea un aspect foarte ciudat.
În general, eu îmi pun imediat betadină (antiseptic), când ajung acasă, atunci când mă rănesc într-un metal ruginit.

| peperonies a răspuns:

Simptomele apar intre 3 si 21 de zile.

| octav005 a răspuns:

Pai 2, 3 cm adancime? daca este doar o mica zgarietura, nu are rost sa faci?

| Lukasz explică (pentru octav005):

Lungime*, nu adancime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, acum depinde de zgarietura. Daca tu spui ca zgarietura nu e foarte mare nu are sens sa faci. Doar trebuie sa o dezinfectezi foarte bine cu apa oxigenata, rivanol, betadine. Vaccinul este "valabil" cam 7 ani. Mai sigur este sa consulti un medic

| MileaNadine a răspuns:

Mie ieri mi-a intrat un cui în talpă. Mor de frică acum happy ce ar trebui să fac? E puțin umflat, dar nu se vede deloc