| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 2 luni am o problema. Cand ma ridic din pat/de pe scaun, in fata imi apar foarte mult luminite, ma ia o senzatie de greata si am o durere de cap. Toate astea pana cand dispar luminitele, adica in jur de 5-6 secunde. In acel moment, din cauza luminitelor nu mai pot vedea bine, si trebuie sa ma sprijin de ceva. Nu stiu daca e de la oboseala. Eu ma simt obosita, dar dorm 12 ore pe noapte. Ce parere aveti? P.S: Am mai avut stari din acestea cand:1. Am fost foarte bolnava, si am lesinat (aveam acele luminite pe campul vizual, iar senzatia de greata si durerea de cap era de nesuportat)2. Am cazut odata din picioare, ar nu a fost lesin, si mi s-a intamplat cum mi se intampla acum3. Cand eram mica m-am taiat cu cutitul, incercand sa tai paine, si mi-a curs sange, atunci am vazut luminitele si toate cele chiar daca nu ma speriasem.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei! Si eu am avut aceste luminite. Cand ma ridicam din pat dimineata aveam o senzatie ciudata si vedeam acele luminite iar deodata aveam impresia ca nu mai pot sta in picioare dar continuam sa merg si incepea sa ma doara capul. Dupa o vreme, n-am mai avut si in final, au disparut de tot. Din cate am inteles, este si de la oboseala dar si de la nutritie. In primul rand, un om normal trebuie sa se odihneasca peste 10 ore, sa manance echilibrat si ar trebui sa consumam peste 2 litri de lichide pe zi. Plus, ca ar putea fi si o probleme cu ochii. Daca stai prea mult cu ochi in televizor sau calculator sau telefon iti poti strica vederea. Deci, odihneste-te mai bine, mananca mai sanatos, nu mai sta asa de mult langa aparatele mentionate mai sus (si nici nu te apropia prea tare cu ochii de ele) si bea mai multe lichide. Multa bafta si sper sa te simti mai bine!

| xXxMeLexyxXx a răspuns:

Si eu am patit aceiasi chestie... medicul mi-a spus ca nu trebuie sa ma speri. Trebuie atunci cand te ridici din pat dupa ce te trezesti te ridici incet in fund stai unpic dupa care te ridici de tot din pat doar ca nu foarte brusc. la fel si de pe scaun nu te ridici brusc.

| alexandramustatea2013 a răspuns:

Te va ajuta: du-te in cea mai luminata camera,indinde-te pe pat,si imagineaza-ti ca plutesti(se simte aceasta senzatie cand,doar cand ai mintea complet golita). Repeta in mintea ta de cateva zeci de ori:Mana mea e foarte usoara, foarte usoara.

Mana ti se va ridica in mod magic, iar tu vei simti o aura.
Problema ta e din cauza ca nu te concentrezi, incearca sa asculti muzica in surdina si sa stai pe scaun linistita.
Bafta! Sunt medic psiholog, trimite-mi mesaje cu eolutia ta.

| AaleXe a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu... nu e ceva grav, cand stai pe scaun sau in pat pulsul scade diar cand te ridici brusc acesta creste foarte repede provocand tulburari de vedere si ameteli. Incearca sa nu te mai ridici brusc sau daca apar si asa asazate jos si asteapta pana trece. Sper ca te-am ajutat. FUNDA?