| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

De cand eram mica, daca dorm ziua o ora - doua, pentru ca vin de la scoala obosita si vreau sa ma odihnesc putin. Cand ma trezesc imi este rau.simt ca nu mai sunt in stare sa fac nimic, am stari de greata.
De ce oare?
Multumesc mult! :*

Răspuns Câştigător
| Romancutza a răspuns:

As putea sa-ti raspund, daca nu mananci dupa ce vii de la scoala, poate fi asta problema pentru ca corpul are nevoie sa se reincarce. Daca nu functioneaza asta, poate fi chiar somnul, nu te pune in pat direct, incearca sa adormi in timpt ce te uiti le TV.

Uite niste sfaturi sa dormi mai bine:
Faceti exercitii zilnice
Exercitiile zilnice va vor imbunatati sansele de a adormi rapid si de a dormi adanc. Incercati sa faceti exercitiile dimineata si niciodata cu 3 ore inainte de ora de culcare. Daca faceti exercitiile prea tarziu in timpul unei zile, este posibil ca sa va fie dificil sa adormiti. Obiceiul exercitiilor zilnice nu numai ca va va imbunatati igiena somnului, dar va va imbunatati si sanatatea fizica.

Stati macar o vreme la soare
Razele soarelui ajuta reglarea ceasului intern si va fac sa va simtiti somnoros noaptea prin stimularea corpului in a produce melatonina (un hormon care va regleaza ciclul de somn). Aveti nevoie de expunere zilnica la soare. Expunerea mai ales la lumina de dimineata va poate ajuta. Tineti minte sa trageti draperiile in fiecare dimineata pentru a permite luminii sa intre.

Evitati cofeina dupa-amiaza (daca bei cafea)
Unii oameni sunt sensibili la cofeina si nu pot bea cafea, ceai sau orice alta bautura ce contine cofeina la mai putin de 6 ore pana la ora de culcare. Daca aveti probleme cu somnul, incercati sa evitati sa beti cofeina dupa-amiaza sau seara.

Faceti-va dormitorul intunecat
Contrastul dintre lumina zilei si intunericul noptii ajuta la intarirea ritmului natural al corpului. Facandu-va dormitorul sa fie intunecat noaptea, veti putea adormi mai repede si veti putea dormi mai mult. Tragerea draperiilor si inchiderea usilor pot ajuta reducerea luminii din dormitor.

Duceti-va la un doctor
In final, daca aceste schimbari in stilul de viata nu va ajuta, contactati un doctor. Poate ca aveti o boala a somnului sau poate ca aveti nevoie de un ajutor temporar pentru a reveni la un somn normal.

3 răspunsuri:
| Ancutsa a răspuns:

@costinatina, dimineata, acasa, nu pot manca dar cand ajung la scoala sau in pauze mananc la fel cand ajung acasa.

| karellen a răspuns:

Nu mai dormi dupa-masa. nu ai nevoie, chiar daca tentatia e mare (somnolenta). somnul in exces oboseste

| costinatina a răspuns:

Mananci dimineata si cand vi de la scoala?
Poate din cauza asta iti este rau...