Întrebare recomandată | PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Am o mica problema. Am scurgeri maronii si nu stiu de ce. Menstruatia mi-a venit de 2 ori luna trecuta, la inceputul lunii si spre sfarsit, s-a incheiat in august. Nu cred ca trebuie sa imi vina. Ma dor si ovarele, mai ales in partea stanga. Viata sexuala nu am inceput-o...
Poate fi o raceala? Am stat cu picioarele pe gresie, toata ziua am avut picioarele reci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil ca aceste "scurgeri maronii" să fie menstruaţia de luna asta...

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru bursuc001):

Da, asa e. menstruatia din luna asta. Dar nu mi se pare in regula, trec pe la medic mai bine.
Nu sunt in primul an de menstruatie, am menstruatie de la 11 ani si acum am 17.
Multumesc frumos!

| bursuc001 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Cu plăcere happy

După 6 ani de CM, nu prea este normală această situaţie sad
Neapărat să mergi la ginecolog!

Multă sănătate.

17 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai, probabil, chisturi ovariene. Du-te la un ginecolog pentru ecografie si tratament.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Poate fi o raceala/infectie si chiar chisturi. fara un consult specializat n u iti poti da seama ce este.
Asa ca nu ezita si fa un drum la medic
O zi frumoasa sa aihappy

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru caramela):

Multumesc! Merg la medic, desi e prima oara si mi-e tare rusine. Dar asta e... multumesc inca o data!

| caramela a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Cu mare draghappy
O zi frumoasa sa aihappy

| gingergirl1 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un ginecolog, el stie cel mai binewinking
S-ar putea sa aiba legatura si ca ai stat cu picioarele goale pe gresie...cand am fost in tabara cu cortul am stat numai uda la picioare si etc si am avut probleme, cam asemanatoare cu a ta in sensul ca imi venise de 2 de ori pe luna din cauza asta, dar nimic alt ceva, nu ma durea nimic, deci du-te la medicwinking
Ai grija de tine :*

| Smack88 a răspuns:

Du-te la un ginecolog.

| KATARAandAANG a răspuns:

Baftă la ginecolog! Sper să te faci bine.

| ralucagabriela11 a răspuns:

Trebuie sa te duci la un doctor. s-au sa ii spui mamei tale in orce az eu cred ca ai racit jos bafta happy

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru ralucagabriela11):

O sa merg la medic pana la urma. Multumesc si tine-mi puuumnii! big grin

| IrimiaDelia50 a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor! Urgent! Asta poate insemna mai multe lucruri deci...du-te la doctor!

| smiley12 a răspuns:

Hei, nu o mai speriati. nu.i nimic grav, si eu patesc acelasi lucru atunci cand sunt cu picioarele pe gresie sau stau pe ciment. asta e ceva normal, pentru ca este o raceala, exact ca o raceala la gat, o tuse., aceea este o secretie si adata cand se elimina, raceala dispare. nu.i nimic grav, dar partea proasta este, ca atunci cand vine menstruatia, dor ovarele. nu te speria si eu trec prin aceeasi chestie si am fost la ginecolog si nici viata sexuala n.am inceput.o. am 14 ani :*

| omidaa a răspuns:

Eu iti propun sa-i spui mamei tale. si dupa sa te duci la ginecolog!

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru omidaa):

Multumesc, i-am spus mamei si merg cu ea la medic. Mi-e asa rusine...

| Toparcean_Iuliana_1988 a răspuns:

Spune-i mamei si mergi la doctor fara rusine ca e ceva normal.

| DinVinaTa a răspuns:

Du-te la doctor sau spune-i mamei tale.