| Florazul15 a întrebat:

De ceva timp mi se înfundă urechea dreaptă. Când mă trezesc,o am înfundată și mi se desfundă pe timpul zilei, dar nu înțeleg de ce. De o săptămână pățesc asta.Deocamdată nu am cum să ajung la medic. De la ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Ai un dop de ceara care îți înfundă urechea.Cel mai sigur e unul destul de tare și îți blochează auzul. Daca nu ai timpanul perforat,poți încerca să pui niste apa cu sare,puțin călduță in urechea respectiva și îl mai topește și,astfel o sa iasă el când e deplin pregătit să iasă.
Sau poți încerca să pui doar apa calda,fara sare,ar trebui sa fie aproximativ la fel de eficient.
Atât timp cât nu-ți curge ceva din urechi, înseamnă că nu ai timpanul perforat, daca era perforat trebuia să fi mers la medic să îți scoată, dar așa, poți încerca metodele de mai sus sa ți-l înmoi și să-l poți scoate!
Atenție însă, evita pe cat de mult bețișoarele de urechi, că ele fac mai mult rău decât bine daca le folosești in interiorul urechii.
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Jessica1235 a răspuns:

Cel mai probabil au un dop de ceară, încearcă să speli cu multă apă poate iese (cu seringă din aia cu care să dă la copii mici sirop) dacă nu atunci trebuie să mergi la medic să-ți curețe

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Probabil ca ai un dop de ceara, sfatul meu este sa te duci la medic, in 10 minute s-a rezolvat. Nu incerca singur sa scapi de dopul de ceara.