| Utilizator600cmc a întrebat:

Acum aproximativ câteva luni, am avut dureri de măsea, după un meci avut (rugby) mi s-a spart dintele și s-a cariat. m-am dus la stomatolog și mi-a scos nervul, curățându-mi zona și punându-mi o plombă provizorie. Durere nu am avut după aceasta intervenție, însă trebuia sa ma prezint pentru plomba finală. neavând timp, nu m-am mai dus și între timp mi-a căzut plomba provizorie. Acum 5 zile m-am dus la alt stomatolog, s-a uitat la ea, a 2-a zi M-am reîntors la cabinet, mi-a curățat zona, și mi-a pus plomba provizorie. ajuns acasă am avut dureri nesuportabile, iar de durere mi-am scos plomba și m-am întors la cabinet. mi-a pus iar plomba provizorie și mi-a dat rețeta pentru dureri (algocalmin fiole și ming400) cu toate că am luat ce era pe rețeta, durerile tot insuportabile sunt. urmează ca Miercuri să ma prezint iar la cabinet pentru plomba finală. Este normal să mă doară așa de tare? După plomba finală mă ma mai durea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

Este imposibil sa te doară dacă îți va pune plomba finala. Este posibil sa resimți durerea de la alt dinte. Am trecut și eu prin asta

| Utilizator600cmc explică (pentru Busila_Andrei_1995):

Dacă o scot, mai resimt durere? Mă doare tare rău de tot... durerile sunt insuportabile... nici algocalminul nici nimic nu își face efectul!

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru Utilizator600cmc):

Nu. Medicul dentist ar trebui sa se uite și la restul dinților pentru că este posibil sa fie vina altui dinte cariat