| vmaria16 a întrebat:

Bună TPU, este adevărat ca, dacă îți operezi cancerul la gat pentru a-ți scoate tumora vei muri în scurt timp? (nu ma refer la o zi, doua ci la câteva luni)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexxaaa567 a răspuns:

Bunicul meu a avut cancer esofagian,a fost diagnosticat în noiembrie si a murit in aprilie? si gen era doar in primele stadii, nu era avansat. A facut doar chimioterapie dar i s-a recomandat să nu facă operație deoarece sunt multe riscuri, acum nu stiu ce sa zic, a fost in cel mai bun spital din Timișoara. Asta este, cancerul nu iartă prea des?

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde de tumora, de organul afectat de acolo. De exemplu tumorile maligne tiroidiene au prognosticul destul de prost

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unele operatii de cancer sunt cu succes altele nu. Sunt multe variabile in joc

| GabiDumitrescu a răspuns:

In general operatia aia doar iti prelungeste viata un pic - si implicit chinul - nu prea te salveaza. Adica depinde si dimensiunea tumorii. Daca ramii cu o gaura in git dupa aia si nu mai poti sa respiri prin gura, sa maninci normal... cam nasol. Te duci repejor, ca te termina asta psihic. Uite, de lecturat - https://cetin.ro/cum-te-imbolnavesti-de-cancer-si-cum-mori/

| Sofer a răspuns:

Poate sa fie cu succes sau un exec. Succes sa treacă cu bine.

| WhiteLife a răspuns:

Daca se indeparteaza cauza bolii, sunt sanse de supravietuire (altfel de ce s-ar face operatiile), dar bineinteles ca organismul va fi destul de slabit si vor fi anumite restrictii. Durata de viata ar fi mai mare decat in cazul pacientului neoperat, dar mai mica decat in cazul unui om sanatos (sigur, sunt si exceptii).