| Iulian3038 a întrebat:

Bunǎ ziua! Este adevǎrat cǎ dacǎ ai hiv vei muri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat, fiindca iti ataca sistemul imunitar, sanatatea degradandu-se in fiecare zi cate putin si daca mai ai si alte probleme de sanatate, atunci se apropie sfarsitul mult mai repede.
Sunt tratamente care ajuta pacientul sa supravietuiasca mai mult decat acum 10-20 de ani, dar in final, tot acolo ajunge.

| Iulian3038 explică (pentru Violleta2022):

Si se ia boala usor? Si cam dupa cat timp incep sa apara simptomele? Si care sunt acele?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iulian3038):

Da, se ia extrem de usor prin contact sexual fara prezervativ si prin ace infectate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iulian3038):

La infectarea cu HIV, simptomele apar dupa 6 luni de la infectare, nu foarte rapid...
vezi ca sunt decsrise pe internet toate simptomele.

| suntserios a răspuns (pentru Iulian3038):

Vezi ca Violetta confunda hiv cu sida.
poti fi purtator de hiv si sa nu ai probleme grave de sanatate mai ales daca urmezi tratament cu antivirale.
sunt suficiente medicamente care tin hivul sub control foarte bine in ziua de azi.

| Eireann a răspuns:

Si daca nu ai hiv tot o sa mori. In momentul actual- desi infectia cu hiv nu poate sa fie cu totul vindecata- medicamentele antivirale pot sa dea unei persoane cu hiv aceeasi speranta de viata ca a celor neafectati. Daca infectia cu HIV se transforma in SIDA atunci problema e diferita -

| Ilovedinero a răspuns:

Imi place educatia sexuală a unora.Intrebarea aste este ca si " este adevărat că dacă trăiesti vei muri?". Există oameni care mor, există oameni care nu mor. Poti să mori si dintr-o simplă răceală, nu trebuie sa ai Hiv si nu trebuie să mori neapărat din cauza hiv-ului dacă ai

| Iulian3038 explică (pentru Ilovedinero):

Pana la urma ti ai facut talentul. Ia si raspunde la intrebare daca vrei si nu mai avea besini

| Ilovedinero a răspuns (pentru Iulian3038):

Nu sunt figuri.Este doar adevărul. Dacă pui o intrebare atât de cretină inseamnă ca ești la fel ca și intrebarea.