| Bєshka a întrebat:

Este normal ca la 12 ani 1, 60m sa am 50 de kg? Dar nu sunt grasa doar picioarlele-mi sunt groase si as vrea sa slabesc.Si vine vara si mi-e rusine sa port pantaloni scurti sau fusta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Nu este normal,ca o domnisoara sa isi faca probleme de cum o vad ceilalti,tu nu traiesti prin ochi celorlalti intelege asta,esti unica si cum arati ce imbraci,ce faci,ce mananci,unde si cu cine te duci este doar problema ta,(bine inteles sa nu omitem partea cu parinti aici ei sunt tutori si mentorii tai nu? ) deci NU iti mai face probleme,destul ca te consumi la propriu tu insati pentru tine.
Tu nu te imbraci, nu te duci la scoala, nu faci o groaza de lucruri pentru ca sa te vada altii, totul ce faci faci ca este necesar, firesc si asa trebuie.Deci?
Nu mai lasa indoiala sa se strecoare in felul tau de a fi si sa te gandesti ca daca nu place lui sau ei sau lumii,intelege problemele astea pot atinge paroxixmul si iti vor face viata un calvar,deci traieste,invata,fa gimnastica,miscare multa,plimbari cu bicicleta,prin parc insa sa fie zilnice,seara nu mai manca consistent, evita din mancare grasimile, inghetata, prajiturile, sucurile (produc bulimie) si vei vedea ca totul va reveni la normal.NU LUA PASTILE sau alte porcarii de slabit, te distrug, iti distrug ficatul.Succes.

| 93Anna93 a răspuns:

Eu zic ca este normal. Dacavrei sa mai slabesti in zona picioarelor, fa genoflexiuni si alte exercitii care sa solicite muschii picioarelor. Trebuie sa gasesti hainele care sa te avantajeze. Niste fuste cu o croiala potrivita, pot face minuni. Poti sa iei o fusta larga, pana deasupra genunchilor.Sau poti purta rochite gen baby-doll, care sa fie larga de sub sani.

| JustMusic a răspuns:

Pai in primul rand daca te iei dupa standarde este foarte normal{ inaltime -10= greutatea ideala} dar sa nu uitam ca esti in crestere, si nu e bine sa tii diete drasitce. Picioarele poti sa le ai asa ca mostenire daca mama sau bunica ta au aceiasi forma la picioare leai luat si tu. Cel mai bine e sa mergi la o sala si sa faci exerciti pentru picioare, sau sa cauti pe net niste video ca sunt o gramada.BAFTA!:*

| stelian1999 a răspuns:

Normal nu este la varsta ta...ar fi trebuit sa ai cam 40-45 kg la inaltimea ta pentru a arata bine

| Bєshka explică (pentru stelian1999):

Si cum pot slabi la picioare? in fiecare zi fac vreo 30 min miscare vreo 3km.de la scoala nu merg cu autobusu ci merg pe jos acasa.asta fac de acum multi ani si nu vad nici un rezultat.

| ParadiseCaroline a răspuns (pentru Bєshka):

Ai o greutate aproape perfecta proportional cu inaltimea asa ca nu iti face griji ( poti verifica aici http://www.culturism.ro/alimentatie/raportul-optim-greutate-inaltime.html )Poti face sport da nu cred ca iti poate sculpta picioarele pentru ca fiecare se naste cu o anumita conformatie.Important este sa te simti bine in pielea ta si sa fii increzatoare in fortele proprii.

| mihaelacatalina a răspuns:

Incearca sa ma slabesti putin...si nu te ingrijoca ca esti prea grasa deoarece alte persoane la varsta ta sunt mult mai grase decat crezi tu