| Roxana500 a întrebat:

eu acum 3 saptamani am fost la ginecolog am intrebarile legat de ce am fost pentru ca am avut o infectie mi-a dat ovule pastile le-am terminat de 5 zile dar nu am mai fost la control si nu mai am mancarimile alea in zona vaginala si roseata aia dar am o problema cand fac sex la inceput ma doare putin aia stiu ca e normal dar dupa aia incepe sama usture si nu stiu de ce? voi ce spune-ti ce parere aveti nu mai vreau sa merg la control pentru ca ma simt bine nu mai am scurgerile alea si momentan nu am bani data trecuta am stricat 1 mil jumate pe pastile si a trebuit sa platesc si trimiterea la medic de familie nu mi-a dat gratis. :l va rog ajutati-ma e normal sa am asa sau de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de control medical ginecologic, nu te-ai vindecat complet, cu bilet de trimitere nu se plătește la stat.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, având în vedere simptomele descrise de tine, NU cred că vaginita respectivă a fost vindecată sad
Oricum, TREBUIA să mergi la control la terminarea tratamentului!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

De asemenea, după câte cred, partenerul tău NU s-a tratat, aşa cum explicam ( anterior ) că este OBLIGATORIU!
În acest caz, chiar dacă tu te-ai vindecat, el ţi-a retransmis infecţia ( chiar dacă era asimptomatic şi el era infectat )!

Mergi IAR la ginecolog pentru un alt test de secreţie vaginală!

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ), precum şi usturimile, NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe ex citaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

| Roxana500 explică (pentru bursuc001):

Hei bună din nou, in legătură cu intrebarea mea aș-i dorii să te intreb, nu a avut cum să imi dea infectia pentru ca atat timp cat am luat tratamentul nu am mai facut sex deloc si după 6 zile de la terminarea tratamentului am facut-o asta s-a intamplat ieri și problema este ca ginecolocul mi-a spus ca să merg peste 15 zile la control si au trecut vreo 19 zile mi-e jenă să mai merg acum și momentan nu am nici bani ca am platit la medic de familie 20 lei trimiterea și nu știu de ce mi-a luat că aț-i spus că nu se ia normal.si la doctoriță a mai trebuit 30 lei mi-a cerut ea + 85 lei pastilee chiar nu am bani că așa aș-i merge, și problema este că mi-ar fi și jenă eu ieri am facut sex si să merg maine de exemplu nu iși da seama sau ceva de genul dar oricum nu am bani sa merg dar e o intrebare? Și stiu ca normal sexul se face cu prezervativ dar din pacate nu pot in 2 ani de realtie o singură dată am folosit si m-am simitit foarte naspa nu simteam nici o plăcere chiar nu mă simt bine cu prexervativ și erau de la durex sad. Mulțumesc că mi-ai citit intrebarea și ca ti-ai irosit timp cu mine mulțumesc frumos și sper să răspunzi o seară cat mai frumoasă iți doresc și numai bine happy. Nu merge sa iti trimit mesaj raspunde aici te rog sau da-mi mesaj tu cu raspunsul tau sad

| bursuc001 a răspuns (pentru Roxana500):

Observaţie :
TREBUIE "să meargă" să-mi trimiţi mesaj privat ( NU ai încercat )!
De la început, de aproape 3 ani, am setată opţiunea : "Primesc mesaje de la TOŢI membrii TPU" :)

Revenind la nedumerirea ta : partenerul s-a INFECTAT acum o lună!
Atunci când ai simţit tu primele simptome ale vaginitei :
http://www.tpu.ro/......rg-pentru/

Chiar dacă a fost asimptomatic ( deci, NU a avut nici un simptom deranjant ), el este "purtător" al microbului :(
TREBUIA să CERI tratament şi pentru partener - aşa cum ţi-am EXPLICAT anterior!
Din moment ce el NU s-a tratat, infecţia NU trece de la sine şi ACUM, când aţi făcut sex neprotejat, ţi-a retransmis microbul care a cauzat infecţia :(

În privinţa "taxelor" plătite, NU mă pot pronunţa până NU ştiu detalii ( pe care NU le-ai dat )!

NU ai precizat : ce vârstă ai, dacă eşti elevă/studentă, dacă ai Asigurare medicală, dacă ai mers la un cabinet de stat/privat, dacă ai avut Trimitere, etc.

Neapărat, TREBUIE să mergi la control!

O seară frumoasă.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca vaginul tau nu se lubrefiaza suficient de mult incat juisarea sa se produca fara frictiune intensa.Iti propun sa incercati sa utilizati/folositi un lubrefiant.

| Roxana500 explică (pentru corbulalbrosu):

Aia ma gandeam si eu plus ca o facem fara prezervativ asa o fac de cand il cunosc si de cand m-a dezvirgina.t folosit o singura data sa vedem cum este si nu ma simt eu bine simt o jena nu stiu, fara ma simt foarte bine doar ca am o problema cand apare usturime si mi-e rusine sa ii spun de lubirfiant ce o sa zicahappy si cum se foloseste?happy multumesc pentru raspuns si daca o sa raspunzi o seara faina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Iti raspund asa cum mi-ai lasat de inteles, si te indemn sa lasi orice rusine sau teama deoparte.Este normal ca sa faci sex pentru a-ti satisface dorintele sexuale si a te simti bine la finalul actiunii. In cazul tau din cauza acelui disconfort el ar trebui sa inteleaga ca si tu doresti sa simti placere si nu durere deci vaginul tau trebuie lubrefiat.Ti-am trimis si un mesaj cu ID-ul misubacsi in care ti-am explicat cate ceva, ceea ce incerc si prin acest raspuns. Nu este nicio rusine sa folosesti un lubrefiant fiindca glandele cu acest rol existentein vaginul tau nu isi fac pe deplin datoria. Cu timpul din cauza disconfortului s-ar putea sa devii chiar reticienta la a mai face sex sau si mai rau sa ti se provoace leziuni intravaginale. Daca doresti explicatii mai la obiect acceseaza-ma si iti voi oferi ajutorul de care ai nevoie.

| Alcyon a răspuns:

Ar fi bine sa mergi din nou la control, sa vezi daca-i totul ok. In timpul tratamentului e indicat sa nu mai intretii relatii sexuale. De asemenea, s-ar putea ca si partenerul sa aiba nevoie de tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
nu risca mergi la medic cat mai degraba pentru ca sanatatea este foarte importanta.
O zi buna.