| luluu70 a întrebat:

Buna TPU.eu am 12 ani si alaltaieri mi-a curs sange de jos si cred ca este menstruatia. dar in acelasi timp nu cred pentru ca eu stiu ca atunci cand iti vine pentru prima oara menstruatia te doare burta dar e ciudat ca pe mine nu m-a durut deloc. pur si simplu mi-a curs asa 2 zile fara nici o durere.astept mai multe raspunsuri. dau funda pentru cel mai bun raspuns si restul voturi.kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Nu este obligatoriu ca menstruatia sa fie insotita de dureri abdominale. Desi majoritatea fetelor si femeilor au aceste dureri la fiecare aparitie a menstruatiei, se pare ca tu esti printre fericitele persoane care nu au aceste dureri. Totusi, parerea mea este ca trebuie neaparat sa stai de vorba cu mama ta, care sa-ti dea sfaturile necesare in astfel de cazuri. Pentru detalii mai multe legate de menstruatie, citeste link-urile de mai jos. In rest, sanatate maxima!
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044
http://www.eva.ro/......-4072.html
http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

| bobby_7474 a răspuns:

Ba da,asta se cheama,menstruatie,si nu este neaparat nevoie sa ai dureri de burta,zi merci ca nu ai avut,pentru ca unele fete sufera cumplit luna de luna, iar unele nici nu-si dau seama ca le vine perioada lunara, dar asta pina la prima sarcina pentru ca dupa fiecare sarcina organizmul se modifica si reactioneaza altfel.deci ai inceput deja sa fii o adolescenta,deci tr sa ai mare grija de acum inainte,intreab-o pe mama ta ce ai de facut de acum inainte ca-ti va explica, mie nu-mi ramine nimic altceva de facut decit sa-ti urez bine ai venit in rindul femeilor, mult noroc si multa prudenta in viitor

| gbgabi a răspuns:

Daca ti-a venit nu trebuie neaparat sa te doara burtica.depinde de fiecare organism in parte.Sunt unele persoane care le doare burtica iar altele nu.tu esti una din norocoase.Cel mai bine este sa vorbesti cu mamica ta pentru a stii ce se intampla cu corpul tauhappy