| frumushika09 a întrebat:

Intrebare pentru fete! Acum 2 zile(vineri) am avut prima oara menstruatie. In prima zi m-a durut si burta si mi-a curs si sange(nu foarte mult). In a doua zi am avut doar mai dupa amiaza, seara si dimineata deloc si nu m-a durut burta si am avut o cantitate mica de sange, dar azi, in a treia zi nu am mai gasit nici o picatura de sange. Cred ca mi s-a terminat, dar nu e prea putin 2 zile? Sau asa se poate intampla la primul ciclu, avand in vedere faptul ca este neregulat? Este posibil sa imi revina maine sau s-a terminat pana la urmatorul(cand va mai fi el...)?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Daca e prima data cand iti vine nu ai de unde sa stii daca e neregulat sau nu.
E normal ca la inceput sa varieze(adica odata sa te tine putin,altadata mult), nu este motiv de ingrijorare acum.
Din moment ce nu iti mai curge sange, inseamna ca ciclul a incetat si ca o sa iti revina sangerarea luna viitoare(daca apare mai devreme sau mai tarziu-posibil si dupa 1-2 luni-e ceva normal pentru inceput)
Daca ai nelamuriri intreaba ginecologul sau daca iti este rusine sa mergi, se gasesc pe net site-uri dedicate sfaturilor medicale precum romedic, i-medic.ro,info-sanatate.ro