| anonim_4396 a întrebat:

Eu am niste noduli la san si anul trecut mi-am scos unul, iar la biopise a ieșit totul în regulă, cum că nu e canceros. Mă dor foarte tare sânii înainte să îmi vina menstruația, de nici nu pot să merg repede.(menționez că îi am si mari), iar după menstruație mă mai lasă durerea. Se poate să am și noduli cancerosi? Chiar dacă cel de la biopsie a ieșit în regulă? Mă sperii deoarece am 23 de ani și mi s-a recomandat la o ecografie de san să fac și o mamografie, ca să vedem dacă e totul în regulă. Însă nu știu ce să fac, deoarece sunt tânără pentru mamografie, iar într-un san am vreo 4 noduli. Va rog să mă sfătuiți. Dau fundiță, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un endocrinolog si fa-ti analize hormonale si vei primii hormoni sintetici care te vor ajuta.
NU te sfatuiesc sa-ti tot scoti nodulii, ca au rolul lor!
Va trebuii sa pui mana serios si sa-ti schimbi dieta si ceea ce manaci, pentru ca asta influenteaza direct, productia de hormoni a corpului.
Daca continui sa manaci anumite mancaruri predominante si sa faci continu aceleasi greseli, ajungi sa te mutilezi singura, pentru ca ti se vor scoate in final ambii sani, dar problema tot nu se rezolva, corpul producand exces de estreogeni sau ce anume este in exces la tine.
De aceea te sfatuiesc la modul cel mai serios, sa elimini cauza care iti inflameaza nodulii, ca nu mai ai ai problema asta pe viitor. Iar principala cauza este generata DOAR de ceea ce mancam zilnic!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai o mastopatie fibrochistica. Nodulii maligni nu sunt durerosi si nu se schimba in taport cu menstruatia.
Trebuie insa sa faci mamografia recomandata, nu exista o varsta minima, deci nu ai cum sa fii prea tanara pentru ea.