| Anto3457899 a întrebat:

Buna!
Am și eu o întrebare, legată de menstruație.
Înainte de toate, vreau sa menționez faptul ca am 19 ani și nu mi-am început încă viața sexuală deoarece am o menstruație neregulată. Doresc sa știu dacă a mai pățit cineva așa ca mine.
Menstruația mea este neregulată, in ideea in care îmi câteva luni regula, iar apoi nu mi mai vine 1-3 luni.
Pățesc asta de când mi-a venit prima data la vârsta de 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Da, sunt multe fete care o au asa, nu esti singura. Unele n-au nicio afectiune care sa le cauzeze asta, altele da. Asa ca trebuie sa mergi la consult ginecolgic. Sunt femei care traiesc cu asta toata viata.

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

*initial am crezut ca ai 14 ani si apoi am modificat raspunsul big grin *(dar am tinut sa precizez asta sa stii de unde si incurcatura), deci poti sa il consideri ultimul.

Dar revenind la problema, acesta ar fi un caz de amenoree. Cel mai bine este sa consulti un medic specialist.

| laSoledad a răspuns (pentru DoarBogdan):

A zis ca are 19 ani. Si femeile tin cont de menstruatie atunci cand se hotarasc sa faca sex sau un copil. E foarte important sa stie acele date din calendar - metoda calendarului. Or, atunci cand o are neregulata, e o incertitudine mare.

| DoarBogdan a răspuns (pentru laSoledad):

Aa, dap. mersi de observatie. Stiu, stiu ca este foarte important sa stie asta, dar am presupus ca are 14, nu am citit eu bine.

Da, cum spui si tu, atunci cand se hotarasc sa faca un copil sau sex neprotejat este important sa stie si sa foloseasca aceasta metoda.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Te dai la minore hmm

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Aici este o problema serioasa, copiii nu au ce cauta, asa ca... acasa cu tine.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eh te pomenești că vrei sa faci desen cu...acțiunea principală si te încurc.

| nicu991 a răspuns:

Probabil esti si foarte slabuta, fiind unul din factori predispozanti.

| Cristian84 a răspuns:

Poate asa tie genetica dar oricum mergi la in ginecolog si el te va lamuri

| David_Florin_1990 a răspuns:

Un control la medic si gata, te-am rezolvat.