| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu ma mai ingras, dar nici nu slabesc am 80kg si as vrea mult sa slabesc va rog ajutati-ma. Pe bicicleta medicinala sau cum e numele daca ma dau cu ea o ora slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Nu ai precizat ce era mai important, ce înălţime ai?
La cele 80 de kg trebuie să ai înălţimea de 1, 70.
Mergi pe o alimentaţie calumea,multe fructe,legume, încearcă să mănânci cât mai sănătos, nu fast-fooduri, multă apă, mişcare în aer liber.
Te pup!

| DraudeS a răspuns:

BUna ziua!

Ai 80 de kilograme la ce inaltime si ce varsta?

Sanatate!

| Anonima355 a răspuns (pentru DraudeS):

Varsta 16 ani inaltimea 1.66

| DraudeS a răspuns (pentru Anonima355):

Buna seara!

Da, ar fi bine sa mai dai cateva kilograme jos. Dar nu dupe capul tau. Du-te la un nutritionist si-ti va da un regim corespunzator.

Sanatate!

| marianvranceanul1 a răspuns:

O ORA? ar trebui sa te dai vreo 2-3 ore mai multe saptamani.

| Flory1243 a răspuns:

Este simplu dar este un pic de durata, cam 1-2 kg/luna poti slabi asa:
- renunti la paine alba si orice produs de panificatie, inclusiv paste (doar painea de secara este acceptata dar si aceea 1 feliuta/zi).
- renunti la dulciuri: prajituri, zahar, dulceturi, gemuri, bomboane, etc
- renunti la cartofi si fasole boabe, sau nu le mananci in asociere cu nimic. Iti este pofta de cartofi nu-i bai iti faci un bol de cartofi fierti, pui sare, otet si ulei peste ei si-i mananci, dar 2 ore inainte si 2 ore dupa nu mai mananci nimic, si nu-i ascozieci cu nimic.
- renuntia la prejeli: cartofi prajiti, carne...se accepta doar carne fiarta sau pe gril
- renunti la orice alcool, suc sau bautura carbogazoasa
- si ultima regula, dupa 6 seara nu mai pui nimic in gura. Apa... cat de multa apa poti, 2-3 litri de apa pe zi.
Daca mergi si la sala zilnic, poti pierde chiar dublu.