| anonim_4396 a întrebat:

Eu și prietena mea am vrea facem niste teste pentru bolile cu transmitere sexuala, mai exact ce analize sau ce teste și unde trebuie sa le facem pentru a afla daca avem unul din noi vreo asemenea boala sau infecție. Amândoi suntem majori și nici unul dintre noi nu a mai avut contact sexual până acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Daca n-ati avut contacte sexuale la ce mai vreti sa faceti analize pentru BTS?

| Denisa0954 a răspuns:

Păi dacă nici unul nu ati mai avut contact sexual, practic nu aveti cum sa aveti vreo boala cu transmitere sexuala. Poate vreti sa va testați pentru bolile care pot fi transmise si prin sânge și prin contact sexual. În cazul asta puteti merge la medicul de familie, iar el va da o trimitere către un laborator de analize cu analizele necesare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Denisa0954):

Nu neaparat. O candidoza sau altceva de genul poate veni si de la lipsa igienei la un moment dat sau cu tot cu igiena ok, pur si simplu, de prin vreo buda publica, de exemplu.

| Denisa0954 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa e. Dar la astfel de boli exista si simptome peste care nu poti trece cu vederea, deci ai sti de ele si fara a face analize de sânge. Eu ma refeream la cele la care perioada de incubație este mai mare, iar simptomele apar dupa o perioada mult mai îndelungată

| TheGentleman a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Să nu uităm de HPV. La noi încă nu se face vaccin în cazul băieților. Am exprimat această intenție unui medic și s-a uitat mirat la mine... big grin

| vmalex21 a răspuns:

Mergeți la o policlinică privată(ma indoiesc ca asigurările de stat din Romania plătesc asa ceva si daca plătesc cred ca vei astepta cel puțin câteva luni până au ei bani). Acolo le spuneti ce vreti sa faceti, in principiu o sa va ia sânge in niște,, tuburi,, si o sa il trimita la laborator unde se vor face teste de HIV, hepatita, sifilis si alte boli.Majoritatea bolilor cu transmitere sexuală se pot lua si prin sânge.