| GsMihail a întrebat:

Eu unul cred ca sunt bolnav mental 100%. Deci, ma uit non stop in spatele meu pentru ca, cred ca este cineva acolo care vrea sa imi faca rau si simt o frica de moarte.Am impresia ca cineva vrea sa ma omoare sau sa imi faca rau. Asta mi-a afectat si visele.Acum visez doar ca un dubios vine la mine acasa si ma rapeste sau omoara.

P.S:seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil suferi de o anxietate severa, dar nu te ingrijora ca nu esti nebun sau bolnav mintal. Iti recomand sa citesti despre anxietate sa vezi ce simptome sunt si sa incerci sa iti dai tu singur seama ca nu exista un pericol real. Asta face anxietatea: te face sa te ingrijorezi pentru evenimente viitoare care nu s-au intamplat si cel probabil nu se vor intampla. Se spune ca anxietatea te face sa traiesti in viitor si depresia in trecut, noi vrem prezentul. Totusi daca nu vezi imbunatatiri iti recomand un consult la un psiholog.

4 răspunsuri:
| Florentina_7104 a răspuns:

Cel mai bine e să îți faci o programare la doctor la psihiatrie, nu trebuie să îți fie rușine că apelezi la ajutorul lui. El va ști cel mai bine ce să îți recomande după ce te evaluează, de la psihoterapie la tratament medicamentos. Numai bine!

| Donsavas a răspuns:

Da,ma rog, si ce e cu asta?
Te tratezi si nu vei mai crede asta.
Nu esti nici primul si nici ultimul cu asemenea probleme.

| Foame a răspuns:

Poti sa incerci sa iti intrerupi tiparul, adica cand simti nevoia sa te uiti in spate(provocat de frica) incepe sa faci ceva "nebunesc" sau sa spui ceva ciudat.
De exemplu cand incepi sa simti frica si vrei sa te uiti in spate poti incepe sa iti spui"Bine ca nu sunt in jungla sa ma manance indienii","Bine ca nu sunt in jungla sa ma manance indienii" sau orice altceva, o spui in continuu pana iti trece starea.Mai poti sa faci si ceva fizic de ex cand simti frica sa iti dai o palma,sa te duci la un necunoscut sa il intrebi ce face etc.
Si forteaza alt tipar apoi, de exemplu poti sa incepi sa apreciezi lucrurile din viata ta, poti sa incepi sa fredonezi ceva, sau sa intri pe TPU, n lucruri pe care le poti face.