| Libely a întrebat:

Buna,imi este frica de intuneri,in fiecare seara cand sting lumina am impresia ca cineva vine dupamine si vrea sa ma omoare,asta se intampla de cand sm devenit dependenta de paranormal,in fiecare zi citesc zeci de povesti de groaza si vad filme horror goarte des,cand sting lumina am impresia ca daca ma misc cineva din spatele meu o sa ma omoare,si inainte sa ma culc imi vin in minte numai imagini si lucruri oribile si nu pot sa nu ma gandesc la asta,tresar la fiecare mic zgomot si stau am cosmaruri de la lucrurile la care ma gsndesc inainte sa adorm, pur si simplu stau ghemuita in pat fara sa ma misc.Cum sa scap de frica de intuneric?

P.S. :Fara psiholog

5 răspunsuri:
| EX a răspuns:

Nu mai citi povesti inainte sa te culci, frica de intuneric nu e ceva asa iesit din comun, pur si simplu atunci cand iti este frica incearca sa realizezi ca nu ai de ce.

| MaliciousDeath a răspuns:

Ia-ti o lampa si tine-o aprinsa langa pat.Iar din moment ce vezi ca nu rezisti mental la tot ce inseamna paranormal/horror, pune-i punct "dependentei".Sau cel putin, nu mai citi/urmari filme de-astea inainte de culcare.E simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te odata cu curaj asa si gandeste-te la cea mai infricosatoare gandire si mergi cu capul inainte sa vezi ca nu patesti nimic! Cand eram mic ma duce-am noaptea la toaleta si cand trageam apa fugeam repede in patlaughing Nu mai fiti copii ca nu exista fantome:o

| Happinessssss a răspuns:

Buna.
Eu am 11 ani si ma uit la filme de groaza. Inainte nici eu nu mai stiam cu sa imi inving frica. Dar acum, nu mai am probleme de genul. Vizionez orice film fara probleme big grin. Uite, incearca sa nu te mai preocupe chestiile acestea, deoarece iti faci rau singura. Seara, inainte sa te culci spune-ti rugaciuniile si dormi cu o iconita ceva sub perna. Gandeste-te la lucruri frumoase, la lucruri ce te fac fericita. Nu mai te duce cu gandul la scenele de groaza din filme. Inainte de culcare poti citi o poveste frumoasa, sau citeste dintr-o carte.
Sper ca ti-am fost de ajutor!
Bafta in a-ti invinge frica!
Funda? love struck

| Daniel_Enache_1981 a răspuns:

Parerea mea este sa termini cu vizionatul filmelor de groaza asa des.Si eu eram la fel dar mi-am pus intodeauna in minte ca nimeni in realitate a patit ceva rau de la fantome, strigoi sau vampiri.Totul e in mintea ta. daca vrei sa vbim mai multe uite id meu enache_daniel_2009.