| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Fetelor, in special, ma adresez acum. Vi se intampla ca atunci cand va strangeti se sani, spre sfarcuri, sa aveti o secretie albicioasa sau chiar verzuie, nefiind insarcinate sau in perioada de alaptare?
Va rog, fara raspunsuri eronate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Poate sa apara in/dupa sarcina, asta ar fi normal, sau in mici dereglari hormonale cu producere mare de prolactina, care nu e chiar normal dar nu e nici ceva foarte grav. Mai poate sa apare de exemplu dupa stimularea (sexuala) a sanilor/sfarcurilor. Oricum e indicat sa mearga la un consul medical si la niste analize.

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de varsta, in unele situatii o secretie alba sau apoasa e normala, verzuie nu prea. Trebuie cunoscute mai multe detalii, secretia apare din ambii sani, apare doar la stimul sau si spontan, alte simptome, eventual existenta nodulilor. Trebuie sa mergi la medic cat de curand sa vezi ce se intampla acolo. Trebuie cautata cauza acestei secretii si tratata cum se cuvine. Pentru problema asta trebuie sa te adresezi unui medic endocrinolog.

| LaraClarice a răspuns (pentru CuriousStuff):

In ce situatii e normala? Si referitor la varsta, are intre 20-24.

| CuriousStuff a răspuns (pentru LaraClarice):

Poate sa apara in/dupa sarcina, asta ar fi normal, sau in mici dereglari hormonale cu producere mare de prolactina, care nu e chiar normal dar nu e nici ceva foarte grav. Mai poate sa apare de exemplu dupa stimularea (sexuala) a sanilor/sfarcurilor. Oricum e indicat sa mearga la un consul medical si la niste analize.

| Lazăr_Maria_2000_4cBB a răspuns:

Daca esti in perioada adolescentei, nu prea este normal. nu ar trebui sa îți curgă nimic din sâni daca nu alăptezi. Ar trebui sa vezi un medic