| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, fumez de vreo 6-7 luni, în trecut am mai avut încercări. Trageam câte un fum de la prieteni și altele, de o săptămână cam asa, m-a luat o tuse extrem de enervanta... Am schimbat și firma de țigări, îmi puteți zice ce am? Dacă are vreo legătură ca nu mai fumez ceea ce fumam la înceout? Sau cel puțin un sfat cu sa fac sa înceteze tusea? Mulțumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa ai probleme cu plamanii sau sa ai capaciatte pulmonara insuficienta, ori plamani nu prea dezvoltati si de aceea nu poti fuma.
Asta este un semn clar ca trebuei sa stai departe de tigari si fumul de tigara.
Pentru a inceta tusea, trebuie sa vezi un medic cat mai repede, pentru ca-i posibil sa fie bronsita, pneumonie sau chiar ceva mai grav.

| sierra1 a răspuns:

"Sau cel puțin un sfat cu sa fac sa înceteze tusea?"

tusea de care spui reprezintă modul in care se exprimă plămânii tăi la inhalarea de chestii din țigară. Dacă ar putea vorbi, oare ce ți-ar zice?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sfat? Citeste asta apoi decide singura ce ar trebui sa faci: https://cetin.ro/cum-te-imbolnavesti-de-cancer-si-cum-mori/

| SkyPilot a răspuns:

Renunta la fumat. Iti reduce imunitatea in general. Tragi in plamani tot felul de substante care iti fac rau. Nu are nicio importanta ce tigari fumezi.

| Rotazi a răspuns:

Nu are legatura cu "ceea ce fumai la inceput". Are legatura cu faptul ca plamanii tai nu mai suporta atata nicotina. Daca deja tusesti, fa-ti un control urgent la plamani.