| Bianca003 a întrebat:

Pe 10 ian (joi) mi-a venit ciclu si am inceput sa i-au de atunci anticonceptionale Diane 35 care mi-au fost prescrise de medic acum aproximativ un an. Nu le-am luat de atunci pentru ca faceam un tratament care nu mi-a permis si am inceput de acum. Deci de pe data de 10 adica din prima zi de menstruatie am inceput sa le i-au si le-am terminat miercuri pe 30. Din cate am inteles ar trebui sa fac o pauza de 7 zile iar in a8a sa le incep din nou, dar cum sta treaba cu menstruatia? Stiu ca in astea 7 zile ar trebui sa-ti vina dar dupa "legea calendarului" nu prea e ok :d. Deci menstruatia mi se va regla cu timpul dupa pastile? Si..raporturile sexuale in timpul celor 7 zile in care nu se iau comprimate trebuie facute cu prezervativ (tinand cont inca odata ca este prima luna in care le iau!)?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua un contraceptiv cu doza atat de mare de hormoni ca Diane fiindca ti-a fost recomandat in urma cu foarte foarte mult timp. Ai nevoie de un nou consult ginecologic ca sa vezi daca mai poti lua Diane.
In rest, menstra va veni in cele 7 zile de pauza. E normal ca primul ciclu menstrual sa fie mai scurt cand incepi sa iei contarceptive (dureaza intre 23 si 25 de zile, nu 28). Urmatoarele cicluri vor dura exact 28 de zile. Esti protejata in cele 7 zile de pauza. dar inainte de ase termina pauza du-te la ginecolog, fiindca nu cred ca e cazul sa folosesti si luna viitoare Diane (ele sunt tratament plus contraceptie, le iei numai daca ai naumite probleme de sanatate, nu ai voie sa le iei doar pe post de contraceptive)