| lBroken69 a întrebat:

Ieri cred ca am calcat pe o albina,in iarba, eram la strand.Acul l-am scos cu doua degete,nu stiam ca nu asa trebuie scos, si dupa am si incercat sa storc veninul.Aseara mi s-am umflat piciorul,iar in dimineata asta a inceput sa ma manance intr-o parte acolo.Ce pot face? Alergic la ea nu sunt, asta ar tine cateva zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Nu conteaza ca ai scos acul,ca sa nu se umfle trebuia imediat dupa ciupitura sa te freci cu sare acolo pe locul respectiv, si asta e valabil la orice ciupitura de orice insecta, cu cat freci cu sare mai repede cu atat neutralizeaza veninul mai repede si nu mai sunt probleme, poti sa o faci si acum dar deja veninul este imprastiat, totusi nu strica