| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a umflat degetul cel mic de la piciorul drept dupa ce m-am impiedicat.Credeti ca imi trece daca ma tratez cu diclofenac si fastum gel, sau sa ma duc la spital? (M-am impiedicat acum 4 zile si de atunci e umflat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este sa mergi la ortopedie, iti va spune cu exactitate ceea ce ai, daca de 4 zile este umflat si nu a cedat in nici un fel inseamna ca ai ceva serios, ia fuguta si du-te la un cabinet de chirurgie ortopedica, bafta multa iti doresc si insanatosire usoara.

| elena a răspuns:

Eu am facut o entorsa acum o saptamana si am primit de la un utilizator TPU urmatoarea reteta: frunza de brusture tocate stropite cu vin alb puse pe o frunza de varza, se leaga la locul dureros si esti ca si noua, da este adevarat. Varza o bati putin pe nervuri sa lase zeama si sa fie mai maleabila. Sanatate.

cami
| cami a răspuns:

Din cate stiu eu, Diclofenacul si Fastul Gel, sunt pentru durerile intra musculare...Mergi la dr de familie, si probabil iti va recomanda o reteta.
A, si nu uita: Poarta incaltaminte cat mai lejera.

| jo a răspuns:

Du-te la doctor urgent! Daca ai fractura si se deplaseaza osul, va trebui sa te operezi si sa stai in ghips cateva luni. Eu am facut aceeasi prostie si nu mi-a fost bine, crede-ma. Urgent la spital!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Mergi la un medic ortoped, posibil să ai o entorsă sau chiar rupt.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa il misti dack nu se misca inseamna ca este rupt imi pare rau

Răspuns utilizator avertizat
| gingashu88 a răspuns:

Am amavut meci de fotbal astazi si am dat in cu piciorul in talpa unui adversar...doar cu degetul mare de la piciorul stang...si acum ma doare incredibil de tare plus ca s`a invinetit si abia il misc.imi poate spune cineva ce pot face?