| Loonathicc a întrebat:

Ieri am primit vestea cum ca mama ar fi diagnosticata cu cancer ovarian, iar astazi, doamna ei ginecolog i-a spus ca nu e nimic grav, si ca are o punga cu apa pe stomac care trebuie extrasa. La ecografie nu se vede nimic si nici la rezultatele de la tomografie. Sincer nu mai stim ce sa credem daca are sau nu pentru ca gastroentrologul i-a spus ca are, iar altii ii spun ca nu are de ce sa se ingrijoreze, dar mi-e atat de frica si ei la fel, nu a dormit toata noaptea, eu sper sa fie bine. Imi dati va rog niste sfaturi? Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bluecarrot a răspuns:

Pare sa fi aparut o usoara dezinformare sau incompetenta pe undeva.Trebuie sa se duca la cel ce i-a pus diagnosticul ca sa vada care-i faza si ce test de confirmare sa faca, daca nu i s-a facut deja.Este bine ca nici la ecografie nici la tomografie nu se vede nimic.Dar tot trebuie la medicul in cauza ca sa-i justifice diagnosticul sau sa-si confirme greseala.

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Incercati sa o sustineti sa treaca peste situatie. Mai mergeti si la alti medici. Poate situatia nu este grava. Unii medici isi agita degeaba pacientii, iar altii nu interpreteaza corect ecografia.