| sweet_1526 a întrebat:

Am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice, iar doctorul mi-a recomandat sa iau Milligest. Azi este a 4 a zi(6.09 )de cand le iau si tot de azi imi simt mainile si picioarele amortite. Este grav acest efect advers? Mi a fost frica de ele din ziua in care mi au fost recomandate. De maine o sa le intrerup si ma gandesc sa merg la un medic homeopat. Mentionez ca desi am ovare micropolichistice ciclul imi vine relativ regulat (35 zile) nu am probleme cu greutatea.ce i drept am tenul gras si puncte negre.

Le am intrerupt pentru ca m-am speriat de acele amorteli (chiar ma simteam toata amortita tot timpul, mai ales noaptea, mi-am facut analizele inainte sa iau ac si nu am lipsa de calciu) care acum au cam dispărut. Dar am început să sangerez de ieri(8.09) si sunt din ce in ce mai abundente și am sanii foarte tari si ma dor...O sa treaca sangerarile sau ar trebui să mă îngrijoreze? Am fost la doctor azi, dar era altcineva decât cea care mi-a dat pastilele si a zis ca nu ma poate ajuta, sa revin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru ovare polichistice, tratamentul homeopat este o prostie, mai bine nu incerca.
NU trebuia sa intrerupi tratamentul dupa ureche, problemele pe care el ai acum se datoreaza acestei masuri incorecte luate de tine. Trebuie sa te ingrijorezi, in situatia ta, cu ovare polichistice, o administrare fantezista ca asta a contarceptivelor poate sa insemne o agravare a situatiei. Cauta-l pe medicul care ti le-a precris in cel mai scurt timp (intereseaza-te cand are program si la prima ocazie asteapta-l la inceputul programului)

| sweet_1526 explică (pentru Brigaela):

Am ovare micropolichistice, e o mica mare diferenta. Acestea se pot absorbi si singure. Multor persoane le au disparut cu tratament homeopat. Si crede ma, cred ca orice persoana in situatia mea care ar si citit din nou prospectul acelor pastile si ar fi observat ca simptomul se regaseste la riscul de accident cerebral vascular, sau oricare alt efect advers este evident ca l ar fi intrerupt nu ar mai fi asteptat inca 3 zile sa gaseasca medicul care aparent nu si lasa o metoda de a fi contactat stiind ca pot aparea anumite efecte adverse la care un om fara cunostinte nu ar sti cum sa reactioneze.

| Brigaela a răspuns (pentru sweet_1526):

Nu exista nici o diferenta intre ovare polichistice si micropolichistice. Nu stiu de unde ai scos asta, dar e o prostie.
E adevarat ca sunt persoane la care au involuat de la sine, vindecandu-se spontan. Insa tu stii daca risti sa astepti sa vezi daca esti printre ele sau esti printre cele care evolueaza prost. Numarul de paciente care evolueaza bine cu tratament homeopatic este exact acelasi cu cel al pacientelor care evolueaza bine spontan, fiindca acesta nu le face nici un bine. Fac pariu ca pur si simplu inventezi cand spui ca multor persoane cu aceasta boala le-a facur bine tratamentul homeopat si ca de fapt, nu cunosti, tu personal, nici macar 30 de persoane in aceasta situatie (fa o lista si o sa vezi ca nici macar putine nu stii, cu atat mai putin multe). Eu as putea sa iti dau o lista de vreo 500 de femei cu ovare polichistice carora anticonceptionalele le-au facut bine. Nu sunt multe, asa cum pretinzi ca stii tu, dar cred ca sunt ceva mai multe decat cele vindecate homeopat pe care le stii tu. Mai stiu si vreo 15 care s-au vindecat de la sine si vreo 200 care au refuzat tratamentul si au mers prost.
Sunt de acord ca ginecologul nu avea voie sa te refuze privind datele de contact si era obligat, cand i-ai cerut, sa iti furnizeze un numar la care sa il contactezi in caz de urgenta

| sweet_1526 explică (pentru Brigaela):

Ovare micropolichistice - o constatare medicala in urma unui ecograf ceea ce denota ca nu ovulezi de fiecare data, iar ovulul ala pe care ar trebui sa il elimini cand iti vine menstruatia ramane in ovar.
Ovarele polichistice sunt o boala.

| Brigaela a răspuns (pentru sweet_1526):

Ovarele polichistice sunt semnul ecografic al unei boli determinate de faptul ca ovulul nu ajunge la maturitate si, in loc sa se elimine, se transforma chistic. Sinonime: boala micropolichistica ovariana. Poate tu nu stiai ca sunt acelasi lucru. Sau poate tu nu vrei sa stii, dar e util pentru alte fete in aceeasi situatie.