| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Ieri, la prânz, am mâncat borş de legume. Înainte de a o mânca, am adăugat oţet. Am mâncat-o. Mi se părea că are un gust ciudăţel, dar credeam că e de la oţetul de mere. Când aproape am terminat de mâncat, am zis să gust din borşul din frigider. Aşa mi-am dat seama că s-a stricat. Mi-a fost rău toată ziua, am avut arsuri la nivelul stomacului şi stări de vomă. Azi dimineață m-am simţit mai bine, însă după ce am mâncat mi-a fost din nou rău. Ce aş putea să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Lichide la greu.
Apă cu zeamă (nu sare de lămâie) de lămâie.
La sfârşitul zilei o să fi în regulă! Succes.

| Satango a răspuns (pentru mudokins78):

De regulă, beau zilnic în jur de 3 l de apă. Se mai include și alimentele bogate în lichide. În orice caz, deja mă simt mai bine... Voi vedea dacă la următoarea masă vor mai apărea acele stări nefavorabile. Cred că este temporar.

| DovleacTurbat a răspuns:

Fac pariu ca daca nu gustai si din ala din frigider sa-ti dai seama ca e stricat, n-aveai nimic crezând ca e din cauza oțetului: ))

| Satango a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu știu dacă chestia asta de natură psihologică are vreun impact asupra deranjului stomacal.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Satango):

Ar fi avut daca nu iti impuneai in mintea ta ca ai consumat ceva stricat. Poti consulta un medic, sau sa te tratezi acasa, niste lămâie stoarsa, putina miere.

| Satango a răspuns (pentru DovleacTurbat):

A doua variantă este deja adoptată. Mulțumesc pentru răspuns, Dovleacule Turbat.

| FoxyM a răspuns:

Salutare!"Sa o mananc, sa n-o mananc?". Nimanui nu-i place mancarea alterata sau cu un gust care nu este specific al acelui aliment! Te sfatuiesc sa iti faci un drum spre spital deoarece este posibil sa fi facut vreo toxinfectie alimentara! Nu iti face griji...doctorii vor studia problema si o vor rezolva dandu-ti tratament pentru afectiunea ta! Meriti"a doua sansa"

| Satango a răspuns (pentru FoxyM):

Să mă duc la spital? În niciun caz. Mi se pare o problemă minoră. Și nu prefer să merg pentru asta la spital. Chiar dacă n-o să am nimic, sigur ies cu vreo boală de-acolo. Mai serios spus, vreau să mai aștept o zi, două, să mă tratez ''băbește''.

| FoxyM a răspuns (pentru Satango):

Salutare! Faci cum doresti, insa este sanatatea ta! Multa sanatate!