| anonim_4396 a întrebat:

Ieri m-am luat tensiunea si aveam 132 cu 54 si 101 batai ale inimii. Mi-am luat-o si azi si aveam 128 cu 78 si 113 batai ale inimii. Mi-a spus ca tensiunea este buna dar am foarte multe batai ale inimii. Ce as putea face sa mai reduc din ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Te duci la cardiolog si iei tratament.Sunt chiar foarte multe peste normal.

| Mussette a răspuns:

Du-te la cardiolog!
si eu am uneori pulsul prea mare fata de tensiune.
Cauze: o emotie puternica, lipsa de odihna, alimentatie neechilibrata ( grasimi si proteine in exces), glicemia prea mare (uneori), cafea, energizant, tutun, alcool, chiar daca tensiunea e buna, pot afecta pulsul.

| FatUglyVirgin a răspuns:

Taie jumate din ea...geniule

| giony54 a răspuns:

Prima tensiune nu este buna si batai trebuie sa ai 90, ai tensiune oscilanta pe dereglare a sistemului nervos, tiroida si de aceea este bine sa mergi la un medic si sa faci analize la tiroida si inima.