| sergiumd1010 a întrebat:

Salut. Incep direct. Am 23 de ani Nu sunt adeptul vitezei, am permis si eu de 4 ani, si pot spune că îmi e teama de viteza. Ieri seara am mers cu un prieten cu mașina si a condus destul de agresiv spre inconștient aș putea spune, a facut o manevră de depășire la 170 180 intr o curbă si din fata venea alta masina si a intrat imediat pe bandă înapoi. În acel moment m-am speriat si de atunci ma tine un fel de apasare in partea inimii. Mi am luat azi tensiunea, am zis ca poate e ceva de la mine, tensiunea e 10 cu 8 si 67 de bătăi. E o senzație foarte ciudată...si vreau sa aflu o parere de la voi, se poate chiar sa ma fi speriat atât de tare de la faza cu masina si sa ma țină așa? Recunosc că mai am și unele probleme pe cap perioada asta care nici nu mă lasă să dorm, si adorm doar când beau 2 3 beri. Un sfat m-ar ajuta. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bine ca nu s-a intamplat nimic, dar acel prieten este un incapabil care putea sa va nenoroceasca pe amandoi cat si pe alti participanti la trafic! Toti soferii de cazane se cred veritabili piloti de Aston Martin DBS Superleggera, pe multi nu ii ajuta caruta in primul rand, numai spun de manevrele ilegale pe care le fac.

Problema ta este de natura anxioasa, faptul ca nu dormi noaptea decat cu bere arata asta, insa alcoolul la o astfel de problema mai mult rau face!
Insomnia poate indica de fapt depresia!

| sierra1 a răspuns:

"adorm doar când beau 2 3 beri. Un sfat m-ar ajuta"

nu mai bea!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sfat 1: nu mai urca in masina cu acea persoana. Prietenia voastra nu mai conteaza, daca muriti ca niste prosti. Mai bine ramai in viata, lipsindu-te de prietenia cu el. In mod normal ar trebui sa il si denunti la politie, pentru ceea ce face.
Sfat 2: discuta cu medicul, fa cateva investigatii. Tensiunea buna nu inseamna neaparat ca esti sanatos, iar in plus, daca ai luat tensiunea cu un aparat electronic de la supermarket, poti considera ca nu ti-ai luat-o deloc. Alea sunt niste prostii, nu te poti baza pe ele deloc. Un sistem analog, impreuna cu un stetoscop, sunt cea mai buna metoda de a masura tensiunea.
Mie alea electronice imi dau 3 valori diferite la 3 masurari: una foarte mare, una mica si una buna.
Dispozitivul analog citeste perfect din prima, iar daca repet, iese aceeasi valoare.
https://www.emag.ro/......DVPYM1MBM/

| dullcat a răspuns:

Buna.Fiecare tine la propria viata in procente diferite si e clar ca prietenului tau ii place sa traiasca periculos.It's all fun and games pana cand nu mai este si mori sau ucizi pe cineva. Daca vrei sa iesi cu el alege altceva de facut, nu mersul cu masina.Iar alcoolul este demonstrat ca iti agita somnul, pe langa alte efecte negative, dar na, tu faci cum stii.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă trebuie să bei pentru a dormi, vei ajunge alcolic.
Nu te mai urca in mașina altora.

| KovacsB a răspuns:

4 beri?

| Dragobeta a răspuns:

Renunta la bautura!
Ala e "drogul" care nu te lasa sa dormi, numai ca sa o consumi.

| LiviuBz93 a răspuns:

Ți ai declanșat anxietate. poate trece de la sine.