| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Ieri am fost la medicul de familie pentru o adeverință și mi-a luat tensiunea. Aveam 9 cu 7. A spus că e prea mică și să am grijă să nu beau rachiu. Am 46 de ani, 1, 77 metri, 72 kilograme. Ce pot să fac să îmi crească tensiunea? De ce am tensiunea mică?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceva nu pasuieste.
Ori ai inteles gresit, ori medicul a masurat aiurea.

Daca ai avea intr-adevar tensiunea 9 cu 7, atunci n-ai fi in stare nici sa vorbesti, nici sa scrii, ai fi aproape in coma.

Mai masoara tensiunea si cu alt aparat, in alt loc, inainte "sa-ti cresti" tensiunea!

| Violleta2022 a răspuns:

Bea cafea!

| sierra1 a răspuns:

"Ce pot să fac să îmi crească tensiunea?"

nervi, stress, insomnii, chefuri, femei, alcool (altul decât rachiu),...

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Vreau mai multe răspunsuri. Nu știu când pot să ajung la un cardiolog.

| gheorghe699 a răspuns:

D-le asa am avut si eu toata viata, mica (tensiunea)am cu 20de ani mai mult ca d-ta si beau cafea la greu ..nu am nimic,deci; nu aveti motive de ingrijorare, sigur ca o puteti creste cu vin rosu, cafea etc, dar daca nu aveti dureri de cap, de ce sa va faceti?

| GabyT10 a răspuns:

Eu beau cafea atunci cand am tensiunea scazuta. Sincer va recomand sa mergeti la un medic cardiolog, nu este bine sa aveti o tensiune atat de scazuta.Multa sanatate va doresc.