| Georgiiiiiii a întrebat:

Ieri mi-a aparut u herpes micut si l-am dat cu pasta de dinti imedia.dar astazi vad ca e mai mare asa ca m-am dat cu ceai negru pentru dezinfectare si cu otet, si cu aloe si acum s-a inalbit inauntru si inca simt o durere acolo...inseamna ca se usuca sau se extinde? Spuneti-mi rpede ce sa fac. P.S : mereu am incarcat cu aciclovir si toate cremele pentru herpes dar nu-mi trece tot cu remediile babsti imi trece..raspundeti-mi repede :* Funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MoiraBurton a răspuns:

Se usuca. Am avut si eu acum cateva zile, si am crezut ca se extinde, iar atunci am pus imediat pasta de dinti si am tinut cateva ore. Dupa m-am desinfectat din ora in ora cu ceai de mustel si a trecut. happy Nu-ti face griji, pana maine sau maxim poimaine, trece!:*

6 răspunsuri:
| powergirl a răspuns:

Ce foarte bun plasture de herpes campeed ii trece repede si daca e la inceput nu mai iese si se retrage costa cam 2.5 lei bucata da e ff bun incearca in maxim 2 zile nu il mai ai
nici la mine nu a mers cu creme de herpes

| pietrean a răspuns:

Eu mereu folosesc tinctura de propolis(se gaseste la farmacie):este cicatrizant, dezinfectant. Dupa ce se usuca, dau cu alifie cu galbenele, pentru a nu ramane semne.

| sickoffallthings a răspuns:

Si eu am avut herpes si mi-a dat medicul de familie aciclovir si spre minunea mea mi s-a intins pe o bucata buna de fata, am mers la dermatolog si mi-a dat crema antibiotic din ulei de peste care se numeste Neopreol, ii foarte buna crema. Sa nu mai faci chestia cu pasta de dinti, nici pentru cosuri, nu e bine am vorbit eu cu dermatologul meu, pasta e doar pentru dinti. Ai putea folosi plasture pentru herpes daca herpesul este mic, sunt foarte eficienti ca in 3-4 zile nu mai ai nimic, pentru ca te ferste de infectie.

| Georgiiiiiii explică (pentru sickoffallthings):

Nu mai e mic.s-a extins, dar e doar pe buza..si acum e alb in interior si ma cam daore...asta inseamna ca incepe sa treaca sau se extinde?

| ciocio1993 a răspuns:

Din cate stiu eu toate lumea zice pune pasta de dinti pentru ca o sa se usuce si etc. spalate mereu cu ceai de musetel, sau inmoaie o batista in ceai de musetel si tapeaza-te mereu pana trece. big grin funda?

| Snickers12 a răspuns:

Încearcă uleiul de cătină. se găseşte la plafar, este într-o sticluţă mică şi nu costă foarte mult.
usucă toate bubiţele sau orice alte chestii asemănătoare de pe corp într-un timp scurt, şi este mai bine decât cu pasta de dinţi, pentru că n-are cum să te usture.
Îl recomand! am şi eu şi este foarte bun.